Orkiestra zagrała w słońcu.

W tym roku w czasie 28 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyjątkowo dopisała pogoda. Mieszkańcy tłumnie przybyli na Plac Kościuszki. Uczestniczyli też w wielu imprezach na terenie Sochaczewa i powiatu sochaczewskiego. W gminnych miejscowościach również zorganizowano aukcje, koncerty i zbiórką do puszek

Tegoroczny WOŚP odbywał się pod hasłem „Wiatr w żagle dla dziecięcej medycyny zabiegowej”. Pierwsze zbiórki zaczęły się już w sobotę w hipermarketach, gdzie przy kasach pojawiły się orkiestrowe puszki.

­– My, jak co roku rozpoczęliśmy akcję zbierania pieniędzy przez naszych wolontariuszy już od godziny 8.00. O tej porze ruszył też sochaczewski sztab WOŚP, jak zwykle jest w Komendzie Hufca ZHP. Zbieraliśmy aż do zmierzchu. Odbyły się też licytacje na antenie radia   i w internecie. Tradycyjnie zlicytowano Złote Serduszko WOŚP oraz fanty przyniesione przez mieszkańców i przedsiębiorców z Sochaczewa – wspomniał Krzysztof Wasilewski, szef Sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Sochaczewie.

Motocykle i auta retro

Na Placu Kościuszki jak zwykle pojawili się motocykliści z Boruta Moto Sochaczew oferujący przejażdżki motocyklem oraz gorące kiełbaski z grilla. Na placu można było sprawdzić się na symulatorze kolejowym, a także już od Stacji Muzeum przejechać specjalnym pociągiem retro. Trzeba było tylko wrzucić do puszki na Orkiestrę. W Kramnicach Miejskich odbyły się dwa turnieje brydż sportowego – dla seniorów i młodzieżowy.

Jak co roku do akcji włączyli się przedstawiciele miejskiego samorządu, którzy zbierali datki do puszek koło Domu Rzemiosła. W tym czasie na placu Kościuszki pasjonaci motoryzacji mogli podziwiać nowe i stare polskie fiaty. Pojawił się też jeden z najstarszych fiatów z lat 20. ubiegłego wieku. Niestety w trakcie przejażdżki po mieście zepsuł się na ulicy Warszawskiej i trzeba go było go odholować.

Około godziny 15.00 do Sochaczewa zawitało 28 biegaczy z Fundacji Przeciw Uzależnieniom z powiatu gnieźnieńskiego, biegnących pod hasłem „Pierwsza stolica do stolicy – Stop uzależnieniom od urządzeń cyfrowych”.

­– Wyruszyliśmy już w piątek z Trzcianki. W sobotę rano byliśmy w Gnieźnie. Cały czas biegniemy na zmiany. Każdy z biegaczy średnio po 10-20 kilometrów. Potem zmiana. Część ekipy odpoczywająca jedzie busem. Na 20.00 docieramy do Warszawy do studia Orkiestry i na Światełko do Nieba – mówi Marcin, jeden z uczestników i współorganizator biegu.

Czy będzie rekord?

Na terenach sochaczewskich szkół odbyło się kilka imprez w czasie których społeczności szkolne zbierały na WOŚP. Na antenie radia Sochaczew odbywały się aukcje. Tradycyjnie licytowano Złote Serduszko. W tym roku za 15 186 złotych wygrała je firma MK Forwarding Michał Kamiński.

­– Tylko z samych puszek zebraliśmy jak na razie 130 979,78 złotego. Przez cały tydzień w szkołach prowadzona będzie akcja orkiestrowa i pod koniec tygodnia przekazane zostaną nam puszki. Nie dotarły do nas jeszcze puszki z marketów i nie zakończyły się aukcje. Być może zbierzemy więcej niż przed rokiem, gdy uwzględni się wszystkie zbiórki i aukcje. Ostateczna kwota, jak zwykle, będzie znana dopiero pod koniec stycznia – mówi Anna Wasilewska z Hufca ZHP Sochaczew.

W ubiegłym roku 27 finał WOŚP był rekordowy pod względem zebranych funduszy. Wolontariusze Orkiestry z Sochaczewa zebrali 251 484,54 złote ze zbiórek i licytacji. Jak zaznacza Anna Wasilewska jest szansa uzyskania podobnie wysokiej kwoty jak przed rokiem. Cały czas trwa liczenie zbiórki.

Bogumiła Nowak

Fot 2. Bogumiła Nowak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz