Oksa w szeregach sochaczewskiej Policji.

Reklamy
16-miesięczna suczka owczarka niemieckiego pozytywnie przeszła wszystkie próby charakteru, którym podlegają przyszli czworonożni stróże prawa i porządku. Próby te przeprowadzane były w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach pod okiem doświadczonej kadry instruktorskiej. Suczka otrzymała służbową nazwę – Oksa i specjalny numer ewidencyjny.
Dostała też kogoś bardzo cennego – doświadczonego przewodnika, który od 2000 roku służbę w Policji łączy z pasją do pracy z psami. Asp. szt. Robert Błaszczyk z Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie w przeszłości był przewodnikiem trzech psów. Dwa z nich szkolone w kategorii patrolowo-tropiącej i jeden do wyszukiwania zapachów narkotyków. Oksa to pies tropiący, który będzie poddany tresurze pod okiem swojego przewodnika.

Dobrze wyszkolony pies tropiący potrafi bezbłędnie doprowadzić do sprawców czynów oraz odnaleźć osoby zaginione. A wszystko dzięki temu, że jego znakomity nos posiada około 200 mln komórek węchowych. Dla porównania nos człowieka ma ich 40 razy mniej, czyli około 5 mln. Funkcjonariusz z takim nosem w Policji jest nieoceniony. Zakup Oksy był możliwy dzięki wsparciu ze strony Starostwa Powiatowego w Sochaczewie, które przekazało środki na ten cel. Taki zakup to inwestycja na kolejne 9 lat, bo tyle około służy pies w Policji. Pozostaje zatem życzyć przewodnikowi i jego policyjnej partnerce wytrwałości i wielu wspólnych sukcesów, bo jak zwykł mawiać Henry Ford: „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces”.

Autor: mł. asp. Edyta Sułkowska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz