Ogrzewasz dom olejem – zarejestruj się!.

fot.pixabay
To ważna informacja dla osób ogrzewających domy olejem opałowym. Od 1 września właściciele nieruchomości wykorzystujący to paliwo muszą zarejestrować urządzenia grzewcze, takie jak piece czy nagrzewnice, w lokalnym urzędzie skarbowym. Jeśli tego nie zrobią, nie kupią oleju od żadnego dostawcy. Warto o tym pomyśleć już dziś, bo zbliża się sezon grzewczy.

Zgodnie z nowymi przepisami wszystkie transakcje olejem opałowym muszą być rejestrowane w elektronicznym systemie SENT. Rząd chce w ten sposób zwiększyć do maksimum kontrolę nad przepływem tego paliwa na polskim rynku. Dlaczego? Akcyza nakładana na tonę oleju ogrzewającego mieszkania to 230 zł, ale stawka dla paliw służących do napędu pojazdów 1150 zł. Taka różnica daje nieuczciwym sprzedawcom pole do popisu.
By wyeliminować nieuczciwy obrót olejem, od 1 września osoby prywatne, spółdzielnie czy wspólnoty mieszkaniowe będą zobowiązane do potwierdzenia jego odbioru i wskazania ilości faktycznie zakupionego paliwa.

Aby zarejestrować się i korzystać z elektronicznych zgłoszeń w systemie SENT należy wypełnić i dostarczyć do miejscowego urzędu skarbowego formularz akcyzowy AKC-RU. Można to zrobić za pomocą Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych puesc.gov.pl lub za pośrednictwem portalu podatkowego podatki.gov.pl, gdzie należy wejść w zakładkę „Akcyza”, a dalej w „Paliwa opałowe”. Można także stosowne zgłoszenie przesłać pocztą do urzędu skarbowego. Rejestracji podlegają nie tylko piece, ale też nagrzewnice osuszające mury nowych domów czy dogrzewające garaże.

Po złożeniu zgłoszenia w wersji papierowej otrzymamy komplet kodów transakcji, którymi będzie potwierdzany zakup oleju. Osoby które złożą wnioski poprzez portal PUESC lub portal podatkowy będą mogły same generować kody transakcji w aplikacji mobilnej lub poprzez swoje konto na Portalu PUESC.

Warto podkreślić, że podczas rejestracji wymagane będą dane dotyczące pieca. Trzeba podać dane producenta, model, moc, określić szacunkowe zużycie paliwa oraz podać współrzędne geograficzne naszej nieruchomości. Dane o współrzędnych geograficznych można znaleźć na mapie: msochaczew.e-mapa.net.

Jak zatem kupić olej po 1 września? Dzwoniąc do dostawcy podajemy mu indywidualny numer miejsca dostawy, który otrzymaliśmy w chwili rejestracji pieca, a także swoje dane. Nie musimy się nigdzie rejestrować, jeśli kupujemy maksymalnie 100 litrów oleju, jednak sprzedawca poprosi nas o dowód osobisty i wyjaśnienie, do jakich celów kupujemy paliwo. Musi to zrobić i wpisać nasze dane do rejestru sprzedaży paliwa przekazywanego potem urzędowi skarbowemu.

UM

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz