Ogród sensoryczny w Erminowie otwarty.

Zespół Szkół w Erminowie zyskał nowe, ważne miejsce, piękny ogród sensoryczny. W piątek, 8 czerwca odbyło się jego uroczyste otwarcie, połączone z dniem dziecka. Prace przy tworzeniu ogrodu rozpoczęły się we wrześniu 2017 roku. Jego powstanie było możliwe dzięki środkom (15 tys. zł), które szkoła pozyskała z wygranej w konkursie organizowanym przez Żywiec Zdrój „Po stronie natury” oraz licznych sponsorów.

Erminowski ogród sensoryczny ma pełnić funkcję dydaktyczną, rewalidacyjną oraz terapeutyczną. Powstał z myślą o specyficznych potrzebach rozwojowych niepełnosprawnych uczniów placówki, ale jak zapewnia dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych Renata Karaś, planuje zapraszać w to miejsce młodzież i dzieci z innych placówek przedszkolnych, szkolnych z terenu powiatu sochaczewskiego, jak również spoza niego.

Jak podkreślają szkolni psycholodzy ogrody i rosnące w nich rośliny mają wpływ na rozwój. Zróżnicowane kolory, zapachy i faktury roślin są wykorzystywane w terapii. Emitowane przez roślinność bodźce stymulują ośrodkowy układ nerwowy, pobudzają rozwój narządów zmysłów, prowokują mózg do efektywniejszego działania w warunkach środowiska naturalnego.

– Zagospodarowanie tego typu przestrzeni ogrodowej już od dawno było marzeniem całej społeczności szkolnej, będzie to teraz wizytówka naszej placówki i powód do dumy – mówiła Renata Karaś, dyrektor ZSS.

Ogród składa się z czterech części. Pierwsza, warzywno-ziołowa ma stanowić terapię zapachową, smakową. Druga to ogród kwiatowy, wyglądająca jak tęcza, pełna barw i kolorów, wspierająca terapię wzrokową. Kolejna, to część dźwiękowa z szumiącymi trawami, będą tu też drzewa. Powieszone zostały tu deseczki i różnorodne dzwonki. Ostatnia, to część dotykowa, są w niej powierzchnie o różnej strukturze: kamiennej, piaszczystej, z kory i trawy, po których będzie można chodzić. Są w niej też powieszone kolorowe pojemniki (każdy innej faktury), gdzie woda przelewa się za pomocą rurek. Ogród dopełnia plac zabaw, plaża i miejsce na ognisko.

Otwarcie ogrodu, połączone z dniem dziecka było prawdziwym świętem placówki przybyli na nie uczniowie, rodzice, nauczyciele, sympatycy placówki, firmy i instytucje wspierające szkołę. Na uroczystość przybyli także przedstawiciele władz samorządowych, Jolanta Gonta – starosta sochaczewski, Tadeusz Głuchowski – wicestarosta sochaczewski, Marek Fergiński – zastępca burmistrza miasta Sochaczewa, dyrektorzy szkół i placówek zaprzyjaźnionych.

Były gratulacje, życzenia, prezenty, poczęstunek, uroczyste przecięcie wstęgi i dzielenie się tortem. I oczywiście, zwiedzanie i zabawa w nowo powstałym ogrodzie sensorycznym w Erminowie.

Ogromną niespodzianką dla całej społeczności szkoły, był niezwykle potrzebny w nowo powstałym parku koszący traktor ogrodowy, to prezent od Starostwo Powiatowe w Sochaczewie. Osobiście wręczyli go starosta Jolanta Gonta i wicestarosta Tadeusz Głuchowski z życzeniami, by służył jak najdłużej i przynosił pożytek.

Wszyscy, którzy wsparli placówkę w tworzeniu ogrodu, ofiarowując na ogród dodatkowe środki finansowe, angażując się w pracę przy nim zostali obdarowani listem z podziękowaniami oraz upominkiem wykonanym przez erminowskich podopiecznych.

Uroczystość uświetniły wokalne występy uczniów, przedstawienie teatralne bajki o Kopciuszku w kabaretowej aranżacji, w wykonaniu nauczycieli. Zagrał też zespół  L’ombelico Del Mondo.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie.

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz