Odmrożenie w gastronomii. Prezes PFR podał możliwy termin.

fot.pixabay

Otwarcie placówek gastronomicznych będzie możliwe w maju, gdy dzięki programowi szczepień zostaną zabezpieczeni seniorzy i osoby najbardziej narażone na zakażenie – powiedział prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Prezes PFR przewiduje, że po zaszczepieniu seniorów, grupy najbardziej narażonej na COVID-19, możliwe będzie odmrożenie gastronomii.

Dodaje, że PFR nie zwrócił się dotychczas do beneficjentów Tarczy finansowej PFR o zwrot dotacji, z powodu buntu przedsiębiorców i łamania przepisów sanitarnych

Jeżeli GIS lub policja stwierdziła jednoznacznie, że naruszone zostały zasady sanitarne i jest to prawomocne – jeżeli ktoś się nie odwołał do sądu – to wtedy nie mamy wyboru – powiedział.

Szef PFR, pytany był w RMF FM o działalność placówek gastronomicznych i trudności, jakie przeżywają właściciele tych firm. Odpowiedział:

Mamy program szczepień, wydaje się, że takim punktem zwrotnym w czasie tej pandemii z perspektywy tych firm może być maj, bo wydaje się, że do maja mamy szansę zaszczepić wszystkich seniorów, a są to osoby najbardziej narażone na zakażenie i wtedy zniknie ten podstawowy powód do tego, żeby zamykać firmy, starając się obniżyć poziom śmiertelności.

Zaznaczył przy tym, że ten scenariusz jest możliwy, o ile nie ujawnią się nowe ryzyka.

Pomoc z Tarczy Finansowej PFR 2.0 otrzymało dotąd ponad 4 tys. placówek gastronomicznych, wypłacone im 682 mln zł – informował w tym tygodniu wiceprezes PFR Bartosz Marczuk.

Tarcza Finansowa PFR 2.0 ma umożliwić przyznawanie mikro, małym i średnim firmom subwencji, które będą mogły być w 100-proc. umarzane. Chodzi o branże, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność w związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z COVID-19. Finansowanie w ramach programu jest udzielane od 15 stycznia 2021 r. i potrwa do 31 marca 2021 r. Wartość programu to 13 mld zł.

źródło: onet.pl

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz