Odmrażanie kultury

Fot. Muzeum Ż. Wola
Reklamy
Jak czytamy w komunikatach rządowych, po weekendzie majowym do większej normalności wróci życie społeczne. Uchyla się zakaz działalności bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą.

Przy czym Instytucje kultury będą otwierane stopniowo i w różnym czasie. O konkretnym terminie zadecydują ich dyrektorzy po konsultacji z organem prowadzącym i powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Sochaczewski ratusz nadzoruje trzy instytucje kultury i dyrektorzy każdej z nich rozpoczęli pierwsze przygotowania do ich otwarcia. Wstępne zamierzenia są następujące:

Sochaczewskie Centrum Kultury planuje otwarcie galerii Trakt SCK przy ul. Chopina 101.  W piątek 8 maja w godzinach 18.00 – 20.00 odbędzie się wernisaż wystawy Malujące Ewy. Galeria otwarta będzie dla publiczności w kolejne piątki maja tj. 15, 22 i 29 maja od 18.00 do 20.00. Opracowano zasady bezpieczeństwa i przesłano je sanepidowi do akceptacji.

Miejska Biblioteka Publiczna zaplanowała, że od 4 do 8 maja będzie przygotowywała pracowników i pomieszczenia do przyjmowania czytelników. Siedziba główna w kramnicach i wszystkie filie rozpoczną pracę 11 maja. Czytelnie pozostaną nieczynne do odwołania.

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą chce wracać do normalności w trzech fazach. Przygotowania do otwarcia potrwają od  4 do 17 maja. Od 18 do 31 maja muzeum ma pracować w warunkach ograniczonego dostępu zwiedzających, to jest czynny będzie jedynie skansen. Wystawę stałą sprzętu wojskowego obejrzymy od worku do piątku w godz. 10.00 – 14.00, a w soboty i niedziele od 10.00 do 16:00. Wejście na teren skansenu ma się odbywać osobnym wejściem od zewnątrz. Dopiero w trzeciej fazie, czyli od 1 czerwca, muzeum zaprosi zwiedzających do oglądania ekspozycji zgromadzonych we wnętrzach dawnego ratusza miejskiego. Placówka opracowała stosowne zasady bezpieczeństwa i przesłała do akceptacji PSSE.

Warto w tym miejscu podkreślić, że otwarcie jednostek kultury oznacza wiele ograniczeń. Nadal trzeba będzie stosować wszystkie zalecenia dotyczące maseczek, dezynfekcji rąk, odległości między gośćmi. Placówki potrzebują czasu na wypełnienie rządowych zaleceń i tak na przykład dyrektorzy muszą opracować grafiki pracy, by na wypadek wzrostu ryzyka epidemicznego mieć niezbędne rezerwy kadrowe. W korytarzach trzeba zamontować dozowniki na płyn z płynem wirusobójczym, wieszaki na rękawiczki, umieścić na podłodzie linie wskazujące dystans między pracownikiem a klientem, na ladach ustawić przesłony ochronne. W każdej placówce (w zależności od wielkości obiektu) ustalone zostaną limity osób, by czytelnicy czy zwiedzający mogli przestrzegać wymogów dystansu przestrzennego.

źródło:UM

fot. archiwum

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz