Odmrażanie gospodarki, co zmienia się od dzisiaj.

Reklamy

Rząd daje zielone światło lokalom gastronomicznym, salonom fryzjerskim i kosmetycznym, a także kasynom. Ciągle jednak zaleca ostrożność – zarówno przedsiębiorcom, jak i klientom.

Wraz z lokalami gastronomicznymi, ponownie otworzą się  salony fryzjerskie oraz kosmetyczne. Rządowe rozporządzenie mówi jednak jasno – w salonie może przebywać tylko obsługiwany klient oraz obsługa. Lepiej więc umówić się na wizytę wcześniej, przez internet, aplikację lub telefon. Inaczej jest ryzyko, że trzeba będzie czekać na swoją kolej na zewnątrz.

Więcej zaleceń dla zakładów fryzjerskich w rządowym rozporządzeniu nie znajdziemy. Jednak na stronie gov.pl znajdziemy dodatkowe wytyczne. Poleca się m.in. „stosowanie jednorazowych okryć, ręczników, podkładów, peleryn itp. dla każdego klienta” oraz „dezynfekcję każdego stanowiska i umywalki do mycia włosów po każdym kliencie”.

Warto pamiętać, że wizyta u fryzjera będzie wyglądać inaczej, niż zwykle. Po pierwsze fryzjer będzie musiał nosić rękawiczki i maseczkę. Jak można wyczytać w rządowych wytycznych, również klient ma być w maseczce. W czasie strzyżenia nie będziemy mogli siedzieć na facebooku ani czatować – wyjmowanie i używanie telefonu podczas wizyty jest zabronione. A czy u kosmetyczki albo fryzjera dostaniemy kawę lub coś innego do picia? Raczej nie – rząd wprawdzie nie zakazuje tego bezpośrednio, ale zaleca zrezygnowanie z oferowania klientowi napoju.

Jeśli chodzi o restauracje i inne lokale gastronomiczne, to na cztery metry kwadratowe powierzchni ma przypadać nie więcej niż jedna osoba – z wyłączeniem obsługi. W rządowym rozporządzeniu nie znalazł się ostatecznie zapis o tym, że przy stoliku można siedzieć tylko z rodziną lub współlokatorami. Zalecają to jednak GIS oraz resort rozwoju.

Według zaleceń klienci powinni też dezynfekować ręce przed wejściem do lokalu, a odległość pomiędzy stolikami powinna wynieść dwa metry. Na podłodze powinny pojawić się wyznaczone taśmą strefy wskazujące odległości, które powinni zachować klienci.

Będzie można pójść również do kasyna. Warunkiem jest jednak, by przebywała tam najwyżej jedna osoba na dziesięć metrów kwadratowych.

źródło: wp.pl

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz