Oddali hołd bohaterom.

GRANICA Jak co roku na cmentarzu wojennym w Granicy odbyły się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Oddano hołd poległym w Kampanii Wrześniowej oraz żołnierzom walczącym w Bitwie nad Bzurą.

Tegoroczne obchody patriotyczno – religijne odbyły się w środę, 16 września. Gospodarzami byli Monika Ciurzyńska – wójt gminy Kampinos, oraz Zenon Reszka – burmistrz Miasta i Gminy Błonie.

O godzinie 10.30 uczestnicy uroczystości wyruszyli na miejsce z parkingu Kampinoskiego Parku Narodowego w Granicy. W kilkanaście minut później odbyła się ceremonia złożenia kwiatów przy pomniku powstałym w hołdzie poległym w obronie ojczyzny. Następnie ks. Jan Franciszek Sudoł, proboszcz Parafii Kampinos, odprawił mszę św. za poległych w czasie II Wojny Światowej.

W trakcie mszy przypomniał o uczestniczących w walkach nad Bzurą, jak również w późniejszym czasie walczących na wszystkich frontach II Wojny Światowej. Część uczestników Kampanii Wrześniowej zapoczątkowała ruch partyzancki na terenie Kampinosu. Inni uczestniczyli w strukturach podziemnych w okupacyjnej Polsce, jak też walczyli w Powstaniu Warszawskim.

Tegoroczne obchody uświetniła obecność pocztu sztandarowego z terenu Miasta i Gminy Błonie, jak też pocztów ze Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Padlewskiego w Kampinosie i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Kampinos.

Tegoroczne obchody miały znacznie skromniejszy i ograniczony przebieg z uwagi na panujące ograniczenia, wynikające z pandemii koronawirusa. Zrezygnowano z szerszego uczestnictwa dzieci i młodzieży w uroczystościach. Zwykle najmłodsi mieszkańcy gminy Kampinos przygotowywali program artystyczno–patriotyczny z recytacjami utworów z okresu II Wojny Światowej, jak też występy wokalne prezentujące piosenki z tego okresu. Nielicznie stawili się też mieszkańcy gminy. Władze gminy Kampinos i Błonia dziękują tym, którzy uczestniczyli w tegorocznych obchodach na cmentarzu w Granicy.

BN

Fot. UG Kampinos

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz