Od stu lat strzegą nieba.

28 sierpnia odbyły się obchody stulecia powstania Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. Msza w kościele parafii św. Wawrzyńca, odsłonięcie pamiątkowej tablicy na budynku Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą oraz uroczystości w jednostce w Bielicach miały kameralny charakter.

W stuleciu powstania WOP wzięli udział m.in. gen. bryg. Stefan Mordacz, były dowódca 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej z Bielic a obecnie Szef Zarządu Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, były dowódca 3. Brygady gen. Andrzej Dąbrowski, obecnie zastępca szefa sztabu Dowództwa Generalnego RSZ oraz nowy dowódca 3. Brygady gen. bryg. Kazimierz Dyński. Z zaproszenia na jubileusz skorzystali także przedstawiciele pobliskich jednostek, wojskowi w stanie spoczynku, samorządowcy z burmistrzem Piotrem Osieckim na czele.

Ks. Władysław Włodarczyk, duszpasterz Warszawskiej Brygady Rakietowej, podczas nabożeństwa podkreślał, że służba wojskowa jest również rodzajem kapłaństwa, któremu przyświeca pełne oddanie narodowi i państwu polskiemu. Jej pełnienie może być dla wielu łatwiejsze dzięki religii i wartościom chrześcijańskim.

– Podczas obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości często przypominano, że nasz kraj runął właśnie przez słabość polskiej armii. Mimo wielkiego umiłowania ojczyzny nie byliśmy w stanie stawić czoła zaborcy. Podobnie przekonaliśmy się, jak trudna bywa walka o wolność w roku 1939. Dziś jesteśmy częścią NATO, przygotowujemy się do pełnego wdrożenia systemu Patriot. Praca jednostek rakietowych sprawia, że ze spokojem i dumą wpatrujemy się w polskie niebo – mówił.

Pamięci tych, którzy poświęcili życie walce o obronność kraju poświęcono tablicę, która zawisła na frontonie MZSiPBnB. Znalazły się na niej słowa „W hołdzie przeciwlotnikom, którzy stojąc na straży ojczystego nieba udowodnili swoje oddanie i poświęcenie dla Polski. W 100. rocznicę powstania Wojsk Obrony Przeciwlotniczej, 1920-2020”.

– Jestem dumny, że możemy odsłonić ją tu, w ścisłym centrum Sochaczewa. Zachęcam wszystkich żołnierzy naszej brygady, i nie tylko, by odwiedzili to miejsce. Powinniśmy pamiętać o tych, którzy służyli przed nami, o skomplikowanej historii naszego państwa i tym, jak trudno było nam wielokrotnie utrzymać wolność i ile dla niej poświęciliśmy – powiedział gen. Stefan Mordacz.

Na zakończenie tej części obchodów rekonstruktorzy z gdańskiego Stowarzyszenia Westerplatte oddali salwę honorową.

źródło i fot. : UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz