Od parkingów do Chopina.

Znane są już wyniki siódmej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy zdecydowali, że w przyszłym roku w jego ramach zostanie wybudowany między innymi parking przy Szkole Podstawowej nr 6, zmodernizowane obiekty sportowe w Chodakowie oraz zakupione defibrylatory. W sumie na realizację zwycięskich pomysłów zostanie przeznaczonych 1,2 miliona złotych.

 Głosowanie na projekty zgłoszone do Sochaczewskiego Budżetu obywatelskiego trwało od 1 do 18 października. Z 18 urn, rozmieszczonych na terenie miasta, wyciągnięto 3070 kart, z czego 2808 z nich uznano za ważne. Na ankietach oddano w sumie 4713 głosów. Dodatkowych 1275 głosów to wskazania za pośrednictwem platformy internetowej – budżet.sochaczew.pl. Na 17 propozycji do wyboru oddano blisko sześć tysięcy głosów.

Łączna pula środków do podziału w ramach SBO 2020 wynosiła 1 200 000 zł. Obowiązywał podział na tak zwane projekty duże (od 100 do 870 tys. zł) i małe (od 20 do 100 tys. zł).

W tej edycji zmienił się regulamin określający sposób wyłaniania następnych projektów, jeśli po wskazaniu zwycięzców pozostaną jeszcze wolne środki. Szczegółowo mechanizm ten opisano w uchwale rady miejskiej, ustalającej zasady podziału pieniędzy w ramach SBO. Ma on wykluczyć niepełną realizację przedsięwzięć, gdy np. pomysłodawca zgłosił projekt za 100 tysięcy, a w puli zostało tylko 20 tys. Teraz do realizacji mają trafiać tylko projekty za pełną wnioskowaną kwotę. Nowe zasady podziału widać na przykładzie projektów małych, gdzie wartość sześciu propozycji z największą liczbą głosów, to 300 tys. zł (z puli 330 tys. zł). Siódmym wygranym został projekt, którego wartość mieściła się w granicach 30 tys. zł, a były nim „Rozmowy z Chopinem i Historią” (20 tys. zł).

Sport i parkingi

Największe poparcie uzyskał projekt „Parking i chodnik przy Szkole Podstawowej nr 6″ zgłoszony przez Milenę Jaworską. Zebrał on 891 głosów. Przedsięwzięcie zakłada budowę 28 miejsc parkingowych na terenie szkoły – 14 przed frontem budynku i 14 wzdłuż zachodniego ogrodzenia (przedłużenie obecnego parkingu) oraz położenia chodnika dla pieszych łączącego parkingi z wejściem do szkolnej szatni.

Najwięcej, bo ponad pół miliona złotych będzie kosztowała realizacja drugiego zwycięskiego projektu dużego: „Sport w Chodakowie na mistrzowskim poziomie – modernizacja obiektu przy ul. Chopina 101 (600 000 zł)”. Pomysłodawcą modernizacji obiektu Bzury jest Dariusz Kowalski. Zakres proponowanych prac obejmuje: demontaż i wykonanie metalowego ogrodzenia obiektu z bramą i furtką o długości około 290 metrów; odtworzenie trybuny – ławki dla kibiców o konstrukcji metalowej z drewnianymi ławami do siedzenia o długości 90 metrów; remont kasy biletowej z doprowadzeniem energii elektrycznej; modernizacja bramy wjazdowej na stadion; zakup nowych kabin dla zawodników rezerwowych oraz wyłożenie kostki brukowej pod ich montaż; zakup profesjonalnego wózka do malowania linii na murawie; utwardzenie kostką brukową wjazdu na teren stadionu od strony Pasażu Duplickiego oraz stworzenie utwardzonych miejsc parkingowych (ok. 600 mkw.)

Trzecim „dużym” zwycięskim projektem jest „Modernizacja parkingu i chodników przy SCK, ul. 15 Sierpnia 83 (150 000 zł)”. To pomysł autorstwa Roberta Godziny, którego celem jest przebudowa części terenu położonego w granicach siedziby Sochaczewskiego Centrum Kultury w Boryszewie. Powstanie tam nowy parking i ciągi komunikacyjne tuż przy wejściu do budynku SCK, które będą przystosowane również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wymienione zostanie też ogrodzenie od strony parkingu Patio Color.

 Baw się i ucz

Zwycięskich projektów o wartości do 100 tys. zł jest siedem. Największe poparcie uzyskał „Defibrylator AED ratujący życie (48 000 zł)”. Pomysł zgłoszony przez Kamilę Gołaszewską-Kotlarz zakłada zakup pięciu urządzeń, które zostaną umieszczone w miejskich obiektach użyteczności publicznej, m.in. w Chodakowie, Boryszewie i w okolicach targowiska przy ul. Pokoju.

Kolejne trzy propozycje dotyczą doposażenia placów zabaw i zakupu elementów do zabaw dla dzieci. Zwycięskie projekty to pomysły: Cezarego Jeznacha – „Doposażenie Ogródka Jordanowskiego – Integracyjnego Ogrodu Zabaw i Sportu przy al. 600-lecia w elementy do zabawy (72 000 zł)”; Piotra Pętlaka „Skacz, baw i ucz się. Gry chodnikowe w mieście (30 000 zł)”; Elżbiety Szczypińskiej „Dzielnicowe ogrody sensoryczne – doposażenie istniejących placów zabaw dla dzieci o sprzęty i zabawki do integracji sensorycznej (100 000 zł)”.

Wystarczające poparcie uzyskał też projekt zgłoszony przez Krystynę Miedzińską „Ogólnie dostępna, bezpłatna sterylizacja psów i kotów (30 000 zł)”, mający ograniczyć w Sochaczewie zjawisko bezdomności zwierząt domowych. Przeszła też propozycja Aleksandry i Łukasza Przanowskich, związana z poprawą bezpieczeństwa i zwiększenia dostępu do placu zabaw przy ul. Kozubowskiego. – „Bezpieczny plac zabaw w Malesinie (20 000 zł)”. Ostatnim przedsięwzięciem, które zostanie zrealizowane w przyszłym roku, będzie wydanie tomiku wierszy autorstwa Stanisławy Podgórskiej „Rozmowy z Chopinem i historią” oraz zorganizowanie, w różnych częściach Sochaczewa, czterech koncertów chopinowskich w połączeniu z czytaniem wierszy ze wspomnianego zbioru – „Rozmowy z Chopinem i historią (20 000 zł)”.

Wyniki głosowania Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego 2020: Parking i chodnik przy Szkole Podstawowej nr 6 – 891 głosów, 140 lat sochaczewskiej straży pożarnej – 52, Obchody 95-lecia Orkana Sochaczew – 193, Defibrylator AED ratujący życie – 503, Rozmowy z Chopinem i historią – 33, Poetycki Sochaczew – 16, modernizacja obiektów sportowych przy ul. Chopina – 621, Dzielnicowe ogrody sensoryczne – 245, Doposażenie Ogródka Jordanowskiego Al. 600-lecia – 367, Rozbudowa miejskiego monitoringu – 283, Remont ul. Krzywej – 341, Zwyczajni, niezwyczajni sochaczewianie – 9, Rozbudowa stadionu w Chodakowie – 533, Modernizacja parkingu i chodników przy SCK Boryszew – 210, Ogólnie dostępna, bezpłatna sterylizacja psów i kotów – 280, Woda dla każdego – 113, Rower miejski w Sochaczewie – 513, Bezpieczny plac zabaw w Malesinie – 218 i Gry chodnikowe w mieście – 363.

UM Sochaczew/opr. dot

Fot.: UM Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz