Obowiązek wywieszenia flagi.

Przeprowadziłem się właśnie do domu jednorodzinnego. Do tej pory mieszkałem w bloku. Niedługo zbliża się Święto Niepodległości i zastanawiam się, czy będę musiał wywieszać flagę w ten dzień, tak jak zawsze była wywieszana przez spółdzielnię. Czy jeżeli tego nie zrobię to grozi mi za to jakaś kara?

Dariusz K.

Z okazji uroczystości oraz rocznic i świąt państwowych obowiązek podnoszenia flagi państwowej mają organy administracji rządowej i inne organy państwowe oraz państwowe jednostki organizacyjne, a także organy jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych jednostek organizacyjnych.

Flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej zaleca się podnosić lub umieszczać na budynkach mieszkalnych lub przed budynkami mieszkalnymi oraz na budynkach lub przed budynkami, w których prowadzi się działalność gospodarczą z okazji świąt i rocznic państwowych oraz innych uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym. To oznacza, że eksponowanie flagi państwowej na prywatnej posesji jest dobrowolne, a skoro tak, nieuczynienie tego, nie może być objęte żadną sankcją. Jeżeli jednak zdecyduje się Pan na umieszczenie flagi, to proszę pamiętać o tym, że musi Pan otoczyć ten symbol właściwą czcią i szacunkiem.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych (Dz.U.2018.441 t.j. z dnia 2018.02.28).

Kalina Kisiel-Bartoszewicz

radca prawny, kom.500-020-048

fot. Pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz