Obcięcie gałęzi.

Jestem właścicielką działki. Niedaleko granicy działki rosną na mojej działce stare, duże drzewa. Na działce obok wybudował się nowy sąsiad. Wysłał mi ostatnio pismo, żebym usunęła gałęzie przechodzące na jego działkę, bo zacieniają jego działkę, i gałęzie rysują mu elewację i samochody. Czy muszę usunąć te gałęzie, czy muszę mieć zgodę sąsiada na wejście na jego teren, czy sąsiad może sam usunąć te gałęzie?

Magda C.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami może Pani wejść na grunt sąsiedni w celu usunięcia zwieszających się z Pani drzew gałęzi lub owoców. Właściciel sąsiedniego gruntu może jednak żądać naprawienia wynikłej stąd szkody.

Jednak Pani sąsiad może samodzielnie obciąć i zachować dla siebie przechodzące gałęzie zwieszające się z Pani gruntu. Powinien jednakże w wypadku takim uprzednio wyznaczyć Pani odpowiedni termin do ich usunięcia. Jeżeli do upływu terminu nie uczyni Pani zadość żądaniu, sąsiad może dokonać tego samodzielnie. Pani sąsiad powinien jednak zachować rozsądek w obcinaniu gałęzi. Jego działania nie mogą bowiem doprowadzić do zniszczenia rośliny. Samo obcięcie gałęzi nie oznacza jeszcze zniszczenia lub uszkodzenia rośliny. O takim skutku możemy mówić dopiero wtedy, gdy działania sąsiada doprowadzą np. do uschnięcia drzewa.

Podstawa Prawna: Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) i in.

Kalina Kisiel-Bartoszewicz

radca prawny

kom.500-020-048

fot. Pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz