Obchody 11 Listopada – w tym roku w cieniu pandemii.

W dobie pandemii i walki z koronawirusem miejsko-powiatowe uroczystości związane z upamiętnieniem wydarzeń sprzed 102 laty – odzyskania przez Polskę Niepodległości miały   skromny acz podniosły charakter. W tym szczególnym dla Polaków czasie ważniejsze jest jednak zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego.

Delegacje samorządowe miasta i powiatu oraz przedstawiciele służb policji i straży złożyły w minioną środę, na terenie miasta kwiaty w miejscach związanych z bohaterami polskiej niepodległości i wolności.

Jednakże, wydarzenia z 11 listopada 1918 roku dla każdego z nas są czasem zadumy i wspomnienia tych, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny. Sięgamy po historię Polski i wspominamy minione czasy.

W tym roku powiatowe obchody i zaplanowane uroczystości, związane z 102 rocznicą Święta Niepodległości, zostały ograniczone – zgodnie z zaleceniami instytucji państwowych.

W środę, 11 listopada o godzinie 12.30 w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w parafii św. Wawrzyńca odprawiona została msza święta w intencji walczących o Niepodległą Ojczyznę, której przewodniczył dziekan, proboszcz ks. Piotr Żądło. Wcześniej natomiast delegacje samorządowe oraz przedstawiciele służb mundurowych – wojska, straży i policji złożyły biało-czerwone kwiaty na grobach Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego i majora Feliksa Kozubowskiego na cmentarzu parafialnym przy ul. Traugutta, a także przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie – pod tablicą upamiętniającą bohaterskich strażaków z Sochaczewa oraz pod popiersiem marszałka Józefa Piłsudskiego na skwerze przed budyniem KP PSP. Kwiaty zostały też złożone przy budynku Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą – pod tablicą upamiętniającą sochaczewskich bohaterów, ufundowaną z racji 100 rocznicy odzyskania Niepodległości. Tuż przed mszą kwiaty złożono też pod figurą Chrystusa Zmartwychwstałego przy kościele.

Zwieńczeniem środowych obchodów była wspomniana już msza święta odprawiona w parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewa. W uroczystościach samorząd powiatowy reprezentował przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Kierzkowski i Tadeusz Głuchowski, wicestarosta sochaczewski. Jeśli chodzi o Urząd Miasta obecny był Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa. W uroczystościach wzięło udział także dowództwo i żołnierze z 38 Sochaczewskiego Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej im. mjr. Feliksa Kozubowskiego (stacjonującego w Bielicach), obecny był także gen. bryg. Kazimierzy Dyński, dowódca 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. O właściwą dla uroczystości oprawę zadbali też członkowie Stowarzyszenia Muzealnego Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty.

Burmistrz Osiecki podziękował wszystkim przybyłym za ich obecność, ale przede wszystkim za pamięć o bohaterach naszej małej Ojczyzny. Wspomniał, iż te symboliczne i skromne obchody były spowodowane troską o zdrowie mieszkańców naszego powiatu, dlatego zrezygnowano z wielu akcentów, które zawsze towarzyszyły obchodom Narodowego Święta Niepodległości.

Starostwo Powiatowe w Sochaczewie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz