Nudy nie ma w gminie.

Gminny Ośrodek Kultury w Młodzieszynie, pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej, stara się zapewnić mieszkańcom choćby namiastkę kultury. Zajęcia odbywają się planowo, choć w pełnym reżimie sanitarnym – większość w maskach, rękawiczkach ochronnych i przy stałej dezynfekcji. Nikt z uczestników nie narzeka na utrudnienia. Najmłodsi zwłaszcza cieszą się, że mogą zajmować się artystyczną działalnością.

Zajęć póki co nie brakuje i to tych, które od dawna cieszą się ogromnym powodzeniem, jak nauka robienia witraży, z których słynie GOK w Młodzieszynie, będący co roku inicjatorem konkursów na witraże. W połowie października były warsztaty tworzenia witrażowych ozdób. Jak zaznaczyła Małgorzata Hetman, dyrektor GOK, to wymagająca praca, która daje jednak niesamowitą satysfakcję i przepiękny efekt końcowy.

­– Planujemy kolejne spotkania. Chętne osoby serdecznie zapraszamy – dodaje dyrektor Ośrodka Kultury.

Rękodzieło i ceramika

Nie mniejszym powodzeniem cieszą się zajęcia z innych dziedzin twórczości plastycznej. Warsztaty z rękodzieła, takiego jak decoupage, quilling, wiklina papierowa, przyciągają bardzo wiele osób. Niektórzy przyjeżdżają nawet spoza gminy, chcą zdobyć cenne umiejętności plastyczne. Warsztaty z rękodzieła odbywają się w zależności od zapotrzebowania zainteresowanych.

Istnieje możliwość dopasowania, zarówno rodzaju zajęć, jak i dnia oraz godziny ich przeprowadzenia. Przeważnie są one bezpłatne. Tyle tylko, że uczestnicy ponoszą koszt związany z zakupem materiałów, jeśli zabierają wykonane prace do domu. Zajęcia te prowadzą Małgorzata Hetman, Mirosława Szygalska, Monika Dybiec lub inni instruktorzy w zależności od zainteresowań grupy. Zapisy prowadzone są cały czas pod nr telefonu: 501 513 934. Jeśli zbierze się grupa chętnych, to warsztaty ruszają.

Za to regularne są zajęcia ceramiczne odbywające się pod hasłem „Lepimy z gliny”. Chętni spotykają się w każdy piątek w godzinach 16.00–17.30. Mogą uczestniczyć zarówno dorośli, jak i dzieci powyżej 7 lat. Młodsze dzieci tylko pod opieką dorosłych. Maksymalnie na zajęciach jest 6 osób. Opłata miesięczna wynosi 25 złotych na osobę. W trakcie zajęć uczestnicy ręcznie formują miseczki wyciskane, robią zdobienia odciskowe, polerują wyroby, dekorują szlamem, formują wałeczki ui, wykonują ryty. Istnieje również możliwość ozdobienia wypalonych przedmiotów za pomocą angob lub szkliw. Zajęcia te prowadzi Małgorzata Hetman.

Ponadto funkcjonuje Kuźnia Artystyczna, a w niej zajęcia z malarstwa i rysunku dla dzieci, młodzieży i dorosłych, które odbywają się w soboty w godzinach 10.00-13.00. Koszt zajęć to 25 zł miesięcznie od osoby. Prowadzi je Zdzisław Chlebowski.

Taniec, muzyka i teatr

 Dla dzieci w wieku 7 -12 lat we wtorki i czwartki prowadzone są Inscenizacje taneczne w godzinach 18.00-19.00. Natomiast dla najmłodszych zajęcia rytmiczno-taneczne Ram Tam Tam oraz w tygodniu: dla 3-, 4-latków – we wtorki w godzinach 17.05-17.55, a 6-, 7-latków w czwartki w godzinach 17.05-17.55

Od niedawna działa Grupa Kabaretowa Nictuponas, powstała przy GOK, a przygotowująca przedstawienia pod kierunkiem Beaty Oziemblewskiej. Spotkania odbywają się w piątki w godzinach 18.00-20.00. Koszt zajęć to 10 złotych od osoby miesięcznie. Grupa ta ma już całkiem spory dorobek. Beata Oziemblewska to wieloletni instruktor estrady dziecięcej, młodzieżowej i estrady dorosłych. Od kilku lat współpracuje ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Wsi Adamowa Góra, prowadząc grupę teatralną z Adamowej Góry. Jest twórczynią autorskich programów, współorganizatorem wielu koncertów charytatywnych dla chorych dzieci.

Od lat w GOK prowadzone są przez Piotra Milczarka zajęcia nauki gry na instrumentach (pianino, keyboard, akordeon). Są to płatne zajęcia indywidualne. Koszt lekcji to 30 zł za 30 minut i 50 zł za godzinę nauki. Piotr Milczarek prowadzi również zespoły rozrywkowe, chóry, a także orkiestrę dętą.

Działają też dziecięce zespoły wokalne Szakamani i Zozuwilega prowadzone przez Joannę Rolewską. Jednak na razie ich działalność została wstrzymana z uwagi na pandemię.

Bez zakłóceń pracuje zespół wokalny Marian i Dens Babki, który prowadzi Mariusz Chaber w środy w godzinach 18.00-20.00. Zespół ten jest już dobrze znany w powiecie sochaczewskim. Grupa spotyka się w GOK od marca 2016 roku. Wokalistki, to kobiety z pasją i wielkim dystansem do siebie. Jako grupa mają już za sobą kilkanaście występów nie tylko w Młodzieszynie, ale i poza nim m.in. w Grodzisku Mazowieckim i Warszawie. Dens Babki śpiewają piosenki patriotyczne, kościelne i ludowe, oraz biesiadne i współczesne przeboje. Tak więc na pewno w gminie Młodzieszyn nie ma nudy, pomimo pandemii.

Bogumiła Nowak

Fot. GOK Młodzieszyn

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz