Nowy radny, pomoc dla branży restauratorskiej.

fot. archiwum Expressu Sochaczewskiego
29 marca o 10.00 rozpocznie się XXI sesja rady miasta. Obrady ponownie przeprowadzone zostaną w formule online.

Sesja rozpocznie się od przyjęcia ślubowania od nowego radnego. Miejsce zmarłej Teresy Lutyńskiej zajmie Marek Gołkowski, który w 2018 roku startował z tej samej listy „Bezpartyjnych Samorządowców”, w tym samym okręgu i uzyskał drugą największą liczbę głosów.

Rada dokona drobnej zmiany w harmonogramie finansowym budowy amfiteatru i widowni na podzamczu (162 tys. dotacji miało wpłynąć w 2020 roku, a na konto miasta trafiło w 2021), oraz zmian w budżecie. Do planu dochodów radni wpiszą m.in. 162 tys. zł dotacji unijnej na budowę amfiteatru, 49 tys. zł na realizację programu „Wspieraj seniora” i 65,5 tys. zł na dopłaty do czynszów. W związku ze zmianą liczby uczniów i przedszkolaków korzystających z opieki w niepublicznych placówkach, skorygowane zostaną kwoty przekazywanych im dotacji.

Miasto ma obowiązek zapewnić roczne przygotowanie przedszkole wszystkim sześciolatkom, a dzieciom w wieku 3-5 lat miejsce w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym utworzonym w szkole podstawowej. Gdyby w czasie trwającego obecnie naboru okazało się, że miejsc jest za mało, samorząd będzie mógł ogłosić konkurs i zapewnić te miejsca w przedszkolach prywatnych. Rada na sesji 29 marca ustali zasady tego konkursu. Przepisy umożliwiające kierowanie „miejskich” przedszkolaków do prywatnych przedszkoli obowiązują od kilku lat, ale dotychczas nie było potrzeby szukania miejsc w niepublicznych placówkach.

Zapadnie też decyzja w sprawie nabycia dwóch zabudowanych działek leżących u podnóża zamku oraz dworu w Chodakowie, wpisanego do rejestru zabytków w 1962 roku. Zabudowania przy ul. Podzamcze miałyby zostać wyburzone, z kolei dwór poddany pracom konserwatorskim, by zachować go dla przyszłych pokoleń. Uchwały niczego ostatecznie nie przesądzają, otworzą tylko burmistrzowi drogę do rozmów z właścicielami tych nieruchomości.

Rada rozpatrzy propozycję burmistrza o wsparciu lokalnej branży restauratorskiej. W przepisach pojawiła się możliwość zwolnienia gastronomii, podającej alkohol do spożycia na miejscu, z części opłaty wnoszonej gdy podmiot stara się o koncesję alkoholową. Za zgodą rady bary i restauracje można częściowo zwolnić z tej opłaty.

Na koniec, w związku ze śmiercią Teresy Lutyńskiej i objęciem mandatu przez Marka Gołkowskiego, dokonana zostanie zmiana w składach osobowych komisji stałych rady.

źródło: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz