Nowy kościół na Polach?.

fot. Jerzy Szostak

Na najbliższą sesję Rady Miejskiej trafi uchwała w sprawie sprzedaży na rzecz parafii p.w. świętego Wawrzyńca w Sochaczewie działki na Polach Czerwonkowskich. Miałyby na niej powstać nowy kościół oraz szkoła katolicka.

W ubiegłym tygodniu, w wywiadzie dla radia Victoria ksiądz Piotr Żądło, proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie, poinformował o zamiarze nabycia od miasta jednej z działek na terenie Pól Czerwonkowskich.

Kościół i szkoła

Nabyty teren ma być przeznaczony, jak zapewnia ksiądz Piotr Żądło, na cele sakralne.

Od prawie roku mówi się, iż na Polach Czerwonkowskich powstanie duże osiedle bloków. W tej chwili jest przymiarka do budowy 500 mieszkań. Starostwo Powiatowe  przy Szkole Muzycznej, działkę   3,5 hektara przeznacza też na budowę bloków. To jest potężne osiedle mieszkaniowe. Jeżeli osiedle, to w przyszłości trzeba pomyśleć, być może dalekiej przyszłości, o parafii. Tak dzieje się na warszawskich osiedlach. Burmistrz czy ktoś, kto to osiedle buduje, kieruje zapytanie o kościół dla ludzi. Dlatego też po rozmowie z księdzem biskupem postanowiliśmy złożyć zapytanie i prośbę do pana burmistrza Piotra  Osieckiego oraz do Rady Miasta, aby zgodnie z konkordatem miasto udostępniło zakup takiej działki, która w przyszłości, być może dalekiej pozwoli na wybudowanie kościoła” – stwierdził ksiądz Piotr Żądło. Jak dodał, obok nowego kościoła powstałaby również szkoła katolicka.

Bez obniżki ceny

Nowy kościół oraz szkoła miałyby powstać na działce o powierzchni 1,5 hektara, która znajduje się pomiędzy zaplanowanym na polach osiedlem mieszkaniowym a terenem, na którym zostanie wybudowana nowa siedziba Sądu Rejonowego w Sochaczewie.

Nie dziwię się, że parafia myśli o przyszłości, bo już dziś wiemy o trwającej lub planowanej budowie około 1400 lokali mieszkalnych w naszym mieście, a to oznacza 4 – 5 tysięcy nowych sochaczewian. Tylko w rejonie Pól Czerwonkowskich projektuje się niemal 900 lokali. Firma VFM Real Estate planuje przy ulicy Olimpijskiej 570 nowych mieszkań, a kilka tygodni temu rada powiatu zdecydowała o sprzedaży działki przy ul. Głowackiego, w pobliżu szkoły muzycznej, gdzie najprawdopodobniej powstanie ponad 300 mieszkań – mówi Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa.

Dodajmy, że wartość działki, którą zamierza nabyć parafia, to 1 986 450 złotych. I choć od dłuższego czasu jest wystawiona na sprzedaż, to do tej pory jej nabyciem nikt nie był zainteresowany. Należy również zaznaczyć, że prośba dotyczy sprzedaży działki w trybie bezprzetargowym  w oparciu między innymi o przepisy ustawy z dnia 17 maja 1989 roku o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej.

Nie oznacza to jednak, że jej cena zostanie obniżona. Jest to po prostu niemożliwe, w myśl chociażby obowiązujących przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami, która mówi, że tereny sprzedawane w drodze bezprzetargowej zbywa się za cenę nie niższą niż ich wartość. Natomiast radni mogą podnieść jej cenę, jeżeli uznają to za stosowne. O tym, czy działka zostanie sprzedana, dowiemy się 27 listopada, kiedy odbędzie się sesja Rady Miejskiej.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz