„Nowe technologie w księgowości” w Iwaszkiewiczu.

fot.pixabay

Technikum w Zespole Szkół im. Jarosława Iwaszkiewicza w Sochaczewie rozpoczęło realizację projektu „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”.

Jest on realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego przy udziale Agencji Rozwoju Mazowsza S.A. i potrwa do 31 marca 2023 r. Środki projektu pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014–2020, a powiat sochaczewski otrzyma w jego ramach ponad 3 mln zł na realizację zadań projektowych w powiatowych szkołach zawodowych. Zdaniem autorów projekt stanowi odpowiedź na potrzeby mazowieckiego rynku pracy, który poszukuje specjalistów wysokiej klasy. Projekt zakłada opracowanie dla każdej ze szkół zawodowych programu innowacji pedagogicznej, która uatrakcyjni zajęcia i wzbogaci procesy nauczania o nowe, nieszablonowe działania, dzięki którym uczestnicy – uczniowie poszerzą swoją wiedzę i umiejętności zawodowe, a jako absolwenci szkoły, zwiększą  swoje szanse na rynku pracy.  Środki projektu zostaną przeznaczone m.in. na dodatkowe zajęcia zawodowe, wyposażenie szkolnych pracowni, a także na doradztwo edukacyjno-zawodowe oraz rozwój współpracy z rynkiem pracy.

Opracowana w ramach projektu innowacja pedagogiczna „Nowe technologie w księgowości”, zadedykowana uczniom kształcącym się  w  naszej szkole w zawodzie technik ekonomista zyskała już akceptację i aktualnie jest wdrażana do realizacji. W innowacji uczestniczy 5 nauczycieli ekonomistów oraz 15 uczniów technikum ekonomicznego. Nauczyciele odbyli  już 12 – godzinne szkolenie na temat prowadzenia pełnej księgowości przy wykorzystaniu oprogramowania Comarch ERP Optima Księga Handlowa i Kasa/Bank, natomiast uczniowie 12 – godzinne szkolenie  poświęcone zastosowaniu modułu Comarch ERP Optima Księga Podatkowa do prowadzenia uproszczonej księgowości.  Z uwagi na pandemię szkolenia odbyły się w trybie online. Dodatkowo szkoła zyskała wsparcie eksperckie dedykowane kadrze pedagogicznej i zarządzającej szkoły, aby w skuteczny i efektywny sposób przeprowadzić cały proces wdrażania innowacji pedagogicznej. W naszej nowej pracowni kształcenia zawodowego pojawił się również nowoczesny sprzęt pozyskany z projektu: 16 laptopów Dell Vostro 3591 z oprogramowaniem, w tym licencją Microsoft Office Professional Plus oraz pakietem G Data Szkoła, urządzenie wielofunkcyjne A4 Brother, urządzenie wielofunkcyjne A3 Brother, elektryczny ekran projekcyjny z pilotem Matt White, projektor multimedialny Optoma, bindownica elektryczna Quasar oraz 16 stolików uczniowskich wraz  z kompletem krzeseł obrotowych.

Na chwilę obecną jedynym problem utrudniającym dalszą realizację naszej innowacji jest stan epidemiczny w kraju i wynikające z niego obostrzenia oraz ograniczenia, a przede wszystkim brak możliwości prowadzenia zajęć stacjonarnych w szkole, podczas których można ćwiczyć i utrwalać już zdobytą na szkoleniach wiedzę.

 H.B.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz