Nowe okno na świat.

SONY DSC
Reklamy

24 czerwca odbyło się uroczyste odebranie przebudowanej drogi prowadzącej przez las kożuszkowski. Niewykluczone, że już wkrótce zostanie ona częścią wschodniej obwodnicy gminy Sochaczew, łączącej Nowe Mostki, Feliksów Kożuszki Parcel z drogą krajową numer 92.

Droga przez las w Kożuszkach uległa całkowitej destrukcji kilka lat temu. Najpierw jej nawierzchnia został rozsadzona przez zamarzającą wodę, a następnie rozjeżdżona w wyniku rozsadzenia przez samochody ciężarowe dojeżdżające do położonej w Kożuszkach fabryki.

Teraz, po przebudowie droga została nie tylko poszerzona, ale również przystosowana do dużych obciążeń. Wybudowano także odwodnienie i nowy przepust nad strumieniem oraz usypano pobocza. Koszt inwestycji wyniósł prawie 1,5 miliona złotych, z czego 70 procent to dofinansowanie, jakie gmina otrzymała z Funduszu Dróg Samorządowych. Jednak jej przebudowa nie była taka prosta

 Przebudowa z problemami

Najpierw na przeszkodzie stanęła prowadzona przez powiat przebudowa ulicy Trojanowskiej na odcinku od Łąkowej do cmentarza komunalnego, podczas której gminna droga stanowiła objazd m.in. dla mieszkańców Wypaleniska. Po zakończeniu powiatowej inwestycji, rada gminy podjęła decyzję o rozpoczęciu remontu zniszczonej drogi, ale znów pojawił się problem.

– Inwestycja miała być realizowana w ubiegłym roku. Jednak z powodu zawirowań związanych z ustalaniem ostatecznej listy wojewody dotyczącej dofinansowania remontów dróg z budżetu państwa, przetarg na wyłonienie wykonawcy udało nam się rozstrzygnąć dopiero pod koniec roku. Potem przyszła zima, która nie jest dobrym czasem na prowadzenie prac drogowych. Dlatego prace rozpoczęły się pod koniec maja i potrwały do połowy czerwca – powiedział nam Mirosław Orliński. Jak dodaje pomoc w pozyskaniu środków na realizację tej inwestycji zaangażował się poseł Maciej Małecki i to dzięki jego staraniom mogło w końcu dojść do tak dług oczekiwanej inwestycji.

Były pewne problemy, ale wspólnymi siłami udało się jej pokonać. T z kolei przełożyło się na to, że mieszkańcy będą mogli teraz korzystać z wyremontowanej drogi. I to jest najważniejsze, bo dobra zmiana nie polega na tym, aby o nie mówić w telewizji, ale na tym i co staramy się robić, aby była odczuwalne dla zwykłych mieszkańców. Dlatego cieszę się, że udało nam się pozyskać środki na tą inwestycję, jak i na kolejny. Tym razem jest to 2 092 477 zł, które zostały przyznane gminie Sochaczew z zainicjowanego przez prezydenta Andrzeja Dudę Funduszu Inwestycji Samorządowych – powiedział Maciej Małecki.

Gminna obwodnica

Niewykluczone, że część tych środków zostanie przeznaczonych jako wkład własny na realizację kolejnych drogowych inwestycji na terenie gminy Sochaczew. A jedną z nich jest plan wybudowania drogi łączącej Orły Cesin i Nowe Mostki z Feliksowem i częścią Kożuszk Parceli. Co prawda droga taka istnieje, ale jest to droga gruntowa.

Gdyby udało się pozyskać dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych na ułożenie na niej nakładki asfaltowej nie radykalnemu polepszeniu uległaby komunikacja w tej części gminy droga stałaby się lokalną, wschodnią obwodnicą Sochaczewa – powiedział Mirosława Orliński. Dodając, że ma nadzieję, iż podobnie jak w przypadku remontu drogi w Kożuszkach także i przy realizacji tej inwestycji liczy na pomoc w pozyskaniu środków ze strony ministra Macieja Małeckiego. Według ministra sam pomysł wybudowania nowego, lokalnego połączenia drogi Chodaków- Mostki z trasą na Warszawę jest wart rozważenia tym bardziej, że zarówno na terenie gminy Sochaczewa jak i miast brakuje lokalnych tras północ – południe a nowa droga w znacznym stopniu rozwiązałaby część tego problemu. I to małym kosztem.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz