Nowe autobusy na ulicach.

Do Sochaczewa trafił pierwszy z dwóch nowoczesnych autobusów firmy Solaris zakupiony w ramach projektu „Sochaczewski Eko-bus”.   Natomiast do końca grudnia na przystankach ZKM zostaną zamontowane elektroniczne tablice z rozkładem jazdy, a na placu Kościuszki i przed dworcem PKP pojawią się biletomaty, w których będziemy mogli doładować bilety.

Do tej pory, w ramach wartego prawie 10 milionów złotych projektu, ustawiono między innymi 26 nowych wiat przystankowych, a część z nich wyposażono w stojaki dla rowerów oraz wybudowano stację ładowania autobusów elektrycznych.

Nowe autobusy, z których już wkrótce będziemy mogli korzystać, zostały wyposażone w najnowsze systemy bezpieczeństwa jazdy, funkcję „przyklęku” pozwalającą na obniżenie wejścia i podniesienie pojazdu po zamknięciu wszystkich drzwi. Posiadają 22 miejsca siedzące i mogą przewozić minimum 80 pasażerów. Pojazd, który trafił do ZKM, posiada termiczne szyby, osłony antyhałasowe oraz klimatyzację. A zamontowane w nim siedzenia są wykonane z tworzywa odpornego na zarysowania i graffiti, oraz będą łatwo zmywalne. Dodajmy, że o trasie ma informować podróżnych – poza elektronicznymi wyświetlaczami – głos lektora.

Usłyszymy go także na przystankach autobusowych, gdzie już wkrótce zostaną zamontowane tablice elektroniczne z wyświetlanym rozkładem jazdy. Pojawią się one na pięciu przystankach: przy dworcu PKP, na placu Kościuszki, przy Szpitalu Powiatowym, przy ulicy Traugutta (przystanek obok parku) oraz na „Okrąglaku” w Chodakowie. Na tablicach będą wyświetlane godziny odjazdu pięciu najbliższych autobusów. Natomiast osoby słabo widzące będą mogły skorzystać z informacji głosowej. Warto wspomnieć o tym, że tablice zostaną podłączone do istniejącego w ZKM systemu lokalizacji pojazdów, który na bieżąco śledzi ruch autobusów i czas ich przyjazdu na przystanki.

Dodajmy, że w grudniu czeka nas także rewolucja biletowa. Pierwszym jej elementem ma być ustawienie biletomatów na placu Kościuszki i przed dworcem PKP. Będziemy w nich mogli nie tylko kupić bilet jednorazowy, ale również sprawdzić ważność biletu miesięcznego oraz go doładować. A w automatach zapłacimy, zarówno gotówką, jak i kartami Mastercard i Visa, oraz za pomocą aplikacji typu PayPass.

Z kolei w biurze ZKM powstanie Punkt Personalizacji i Sprzedaży Kart, gdzie nabędziemy bilet miesięczny w formie plastikowej karty. Dodajmy, że Punkt zostanie wyposażony w aparat cyfrowy do wykonywania zdjęć wykorzystywanych później do bezpośredniego wydruku imiennych kart. Po wykonaniu fotografii wprowadzane do systemu będą dane umożliwiające stworzenie indywidualnej karty, w tym zaprogramowanie okresu jej ważności i należnych ulg wynikających z Sochaczewskiej Karty Mieszkańca. Po wykonaniu karty będzie można ją przedłużać, również korzystając z biletomatów. A czy są one ważne, kontrolerzy będą sprawdzali zbliżeniowymi czytnikami.

Natomiast wiosną przyszłego roku tabor ZKM wzbogaci się supernowoczesne autobusy o napędzie elektrycznym.

Jerzy Szostak

Fot.: UM Sochaczew

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz