Nowa technologia w sztuce.

Fot. Katalog wystawy
Reklamy

 Sochaczewskie Centrum Kultury zaprasza w niedzielę, 14 lutego o godzinie 17.00 na wernisaż wystawy „Pamięć wody”. Swoje prace przedstawi Małgorzata Kapłan, malarka i arteterapeutka. Prezentacja zapoczątkuje nowy cykl wystaw online pod hasłem „Oblicza sztuki”.   19 i 26 lutego w godzinach 17.00-19.00 wystawę można obejrzeć na żywo w Galerii.

Wystawiane prace przedstawiane są w technice 3D, która umożliwia wirtualny spacer po galerii, bez wychodzenia z domu. To idealne rozwiązanie w obecnej sytuacji, kiedy nie ma jeszcze z powodu pandemii kontaktu ze sztuką na żywo.

Prace pochodzą z różnych okresów mojej twórczości i pokazują, że woda jest obecna w niej od samego początku. Tytuł wystawy nawiązuje do pewnej tajemniczej właściwości wody, polegającej na zapamiętywaniu przez nią tego, co dzieje się w otaczającej ją przestrzeni – mówi Małgorzata Kapłan.

Poprzez zróżnicowane ułożenie cząsteczek, woda tworzy w swej strukturze zapis chwili. Także ludzka obecność i emocje wpływają na jej pamięć. Artystka odnajduje w pracach wewnętrzny rytm i spokój, gdyż jak twierdzi, sama z natury jest bardzo dynamiczna.

– Kiedy maluję, jestem w kontakcie z naturą, pejzażem, przestrzenią i nastrojem. Ta zapamiętana chwila pozwala stworzyć mi jej malarską wizję. Tafla wody jest lustrem, które odbija plamy światła, wielokrotnie je powtarzając. Nawet fizycznie woda jest obecna w moim procesie twórczym. Lubię obserwować spływające strużki farby i budować z nich tkankę moich obrazów – dodaje malarka.

Małgorzata Kapłan  jest absolwentką wydziału sztuk pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podyplomowo ukończyła arteterapię w Goldsmiths College w Londynie. Prowadzi Fundację Terapii przez Sztukę „Kolorowy Start”. Ma na swoim koncie wiele wystaw indywidualnych, zbiorowych i poplenerowych.

Tematem większości obrazów jest pejzaż, a miejscem, gdzie jako artystka w pełni się realizuje, jest plener. Malarka lubi portretować naturę, inspirując się impresjonizmem, tworzy własną stylistykę. Warto obejrzeć jej prezentację.

BN

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz