Nowa publikacja o kwiatach.

ŻELAZOWA WOLA Choć Muzeum Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli słynie głównie z promocji muzyki chopinowskiej i klasyków romantyzmu, to jednak od czasu do czasu można znaleźć tam też inne ciekawostki, np. historyczne czy przyrodnicze.

Pracownicy zachęcają m.in. do czytania publikacji z historii XIX-wieku, w tym pamiętników hrabiego Skarbka, byłego właściciela majątku w Żelazowej Woli. Ostatnio też ukazała się nowa książka „Kwiaty Parku w Żelazowej Woli”, z której miłośnicy Parku w Żelazowej Woli mogą poznać roślinność parkową.

Krzewy i kwiaty w tym miejscu zasługują na szczególną uwagę. Są nie tylko imponujące i piękne, ale dorodne o każdej porze roku. O roślinność w Żelazowej Woli dbają wysoko kwalifikowani ogrodnicy, a sam park jest przykładem unikalnej architektury zielonej w skali europejskiej. Park powstał w XVIII wieku, jednak później został zdewastowany i dopiero w 1937 roku odbudowany w nowym kształcie według projektu Franciszka Krzywdy-Polkowskiego, znakomitego architekta. Niestety II Wojna Światowa nie pozwoliła dokończyć prac nad unikatowym założeniem ogrodu modernistycznego. To, co udało się zrobić, zostało bardzo zniszczone. Po wojnie Park odzyskał swój wygląd tylko częściowo. Dopiero w 2010 roku stał się prawdziwą perłą i unikatem.

To, co jest największą wartością tego parku krajobrazowego, to stare drzewa, takie jak dęby, topole, klony i wierzby. Jest tu ponad 10 tysięcy odmian wielu gatunków drzew, krzewów i bylin. Podczas rewaloryzacji parku zrobiono również nowe nasadzenia, dzięki czemu jest bardziej kwitnąco. Przy wejściu znalazły się m.in. lawendy, róże, floksy, liliowce, irysy, hortensje, a w cieniach drzew rosną hosty i kwitnące na różowo tawułki chińskie.

Główna aleja prowadzi do dworku Chopinów. Rośliny wokół niego wyglądają na posadzone bardzo przypadkowo. Tu rosną bukszpany, hortensje, liliowce, jeżówki, szałwie i hosty, a także większe krzewy i pnącza, co sprawia, że dom, w którym urodził się Fryderyk Chopin, tonie w zieleni. Pełno jest też paproci. Na stawach kwitną imponujące lilie wodne.

Więcej o kwiatach, które spotkać można w parku w Żelazowej Woli, można przeczytać w książce „Kwiaty Parku w Żelazowej Woli”. Do nabycia w czasie zwiedzania Muzeum.

BN

Fot. Archiwum

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz