Nieuchwytny zabójca.

W okresie jesienno-zimowym w mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych.

W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”, gdyż jest niewidoczny, nie ma smaku, ani zapachu. Czad, czyli tlenek węgla jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że blokuje on dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych krwinkach.

Przypomnijmy, że prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli (minimum raz w roku) stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Należy również systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy przewodów kominowych. A pod żadnym pozorem nie wolno zasłaniać lub zakrywać urządzeń grzewczych. Nie wolno także zasłaniać i zaklejać kratek wentylacyjnych. Co istotne, w przypadku wymiany okien na nowe, należy sprawdzić poprawność działania wentylacji. Nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych i mogą ją pogarszać.

Naszą czujność powinny wzbudzić objawy takie jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca. Mogą one świadczyć, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.

opr. es

fot.pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz