Nietoperze w bunkrze.

Fot. KPN

PUSZCZA Z roku na rok rośnie populacja nietoperzy, która zadomowiła się w dawnym bunkrze na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Niegdyś przeznaczony on był dla dowództwa byłego Układu Warszawskiego. Broniły go zasieki i strażnicy z psami.

Teraz o jego nowym przeznaczeniu informuje mural. Z pomocą funduszy europejskich bunkier został wyposażony w sztuczne kryjówki dla nich. Kluczowym elementem są tam pustaki szczelinowe, które są bardzo chętnie zajmowane przez nietoperze do przezimowania. Inne udogodnienia to specjalne ściany z cegły dziurawki oraz pionowo umieszczone na betonowych murach płachty z worków polipropylenowych.

Zdaniem dr Adama Olszewskiego z KPN nietoperze są wskaźnikiem kondycji środowiska przyrodniczego, w tym jego czystości. Pod koniec każdego roku kalendarzowego i z początkiem wiosny są one liczone. Trwa to kilkanaście dni. W latach 2015-2016 nietoperzy było tylko 5 sztuk. Cztery lata później pracownicy KPN naliczyli już 120 osobników. Najliczniej reprezentowanym gatunkiem w KPN jest mopek, który upodobał sobie bunkier jako zimowisko.

oprac. BN

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz