Nieczynna fontanna.

SONY DSC

W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi fontanny na Placu Kościuszki, informujemy, że czasowe jej wyłączenie spowodowane jest zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego,  dotyczącymi funkcjonowania fontann, instalacji kurtyn wodnych oraz tężni ulicznych w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce.

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z pandemią, nie wprowadza zakazu funkcjonowania fontann i podobnych instalacji.

Jednak z racji istniejącego wciąż zagrożenia, komunikat GIS zwraca uwagę na obowiązek  zachowywaniu dystansu społecznego, a to jest trudne do utrzymania między innymi właśnie  w pobliżu wszelkich instalacji wodnych które zachęcają do spędzania tu czasu. Cząstki wirusa wydalane przez osoby zakażone podczas kaszlu, kichania, śmiechu, głośnej rozmowy mogą w tych warunkach łatwo zostać zainhalowane przez znajdujące się w pobliżu osoby zdrowe. Zdarzają się przypadki, że ktoś jest nosicielem wirusa bez objawów chorobowych.

Możliwość skażenie wirusem  SARS-CoV-2 aerozolu wodnego wytwarzanego przez fontannę, jest nieznaczna. Jednak utrzymanie stosownego dystansu i innych środków zapobiegawczych (maseczki) jest trudne, by nie powiedzieć niemożliwe. Dlatego GIS wydał komunikat, zalecający czasowe wyłączenie instalacji wodnych.

na podstawie materiału ze strony GIS: https://gis.gov.pl/aktualnosci/komunikat-glownego-inspektora-sanitarnego

fot.archiwum

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz