Nie wypalaj traw!.

Reklamy

Każdego roku wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się sezon wypalania traw. Od pokoleń wielu rolników po zimie wypala trawy w błędnym przekonaniu, że spowoduje to jej szybszy i bujniejszy odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

Powszechna praktyka bezmyślnego i celowego wypalania pozostałości roślinnych na łąkach, pastwiskach, wrzosowiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, szczególnie nasilająca się w sezonie wiosennym, często kończy się niekontrolowanym rozprzestrzenianiem ognia.

Zmienne ruchy powietrza powodują, że niejednokrotnie ogień dociera do zabudowań gospodarczych i obszarów leśnych oraz do terenów o szczególnie cennych walorach przyrodniczych.
W dużej liczbie przypadków wypalanie traw to nieodpowiedzialne zabawy dzieci. Ponadto gęsty dym utrzymujący się na drogach ogranicza widoczność, stając się jednocześnie przyczyną kolizji i wypadków drogowych. Podczas bezmyślnego wypalania traw czasami giną  ludzie, ale także zwierzęta, które niejednokrotnie nie zdążą uciec przez trawiącym wszystko ogniem. Konsekwencją powyższego są ogromne straty materialne, jak również wiele osobistych tragedii.
Przypominamy, że wypalanie roślinności oprócz tego, że jest niebezpieczne, jest też zabronione, za taki czyn grozi kara nagany, grzywny do 5000 zł lub aresztu, chyba że ustawa stanowi inaczej. Osobie, która sprowadzi zdarzenie zagrażające życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach mające postać pożaru grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
KPP Sochaczew
fot.policja

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz