Nie dla współpracy.

Niemiłym zgrzytem zakończyło się podczas ostatniej sesji głosowanie dotyczące udzielenia przez miasto pomocy finansowej dla powiatu sochaczewskiego. Chodzi o wsparcie z budżetu Sochaczewa kwotą 577 543 zł przebudowy ostatniego odcinka ulicy Trojanowskiej oraz przekazanie starostwu  265 592 zł na przebudowę ulicy Głowackiego. Otóż według opozycyjnych radnych taka pomoc nie powinna być udzielana w momencie – jak przekonywano – gdy sytuacja finansowa miasta jest tragiczna. Natomiast wsparcie powiatu, który nie ma praktycznie zadłużenia, jest działaniem na szkodę miasta.

Odpowiadając na te zarzuty, burmistrz stwierdził, że jest zaskoczony, iż ktoś neguje współpracę z innymi samorządami. I to w sytuacji, gdy przynosi ona miastu wymierne korzyści. A tymi są: wyremontowany most na Bzurze. Zmodernizowane ulice: Staszica, Księcia Janusza, Towarowa, Sienkiewicza, Chopina, Wyszogrodzka, Chodakowska, Licealna czy 15 Sierpnia.

Przypomnę, że inne samorządy, które na terenie miasta są zarządcami części ulic, na ich remont w ostatnich latach przeznaczyły ponad 40 milionów złotych, my natomiast dołożyliśmy do tego około cztery miliony. I dzięki temu mieszkańcy mogą poruszać się po równych ulicach – wyjaśnił Piotr Osiecki. Dodając, że w przypadku Trojanowskiej i Głowackiego miasto dokłada jedynie 10 procent potrzebnych środków, a zyskuje prawie dwa kilometry wyremontowanych dróg.

Z kolei Jolanta Gonta – starosta sochaczewski, przypomniała, że w zarządzie powiatu jest 270 kilometrów dróg, których większość wymaga natychmiastowego remontu. Problem jednak w tym, że powiat nie posiada wystarczających środków własnych potrzebnych na ich modernizację. Dlatego inwestycje są prowadzone we współpracy z innymi samorządami.

A część z nich ma pretensje, że starostwo remontuje ulice w mieście w sytuacji, gdy wójtowie są skłonni od razu wyłożyć potrzebne fundusze na stół, aby tylko drogi na ich terenie zostały wyremontowane.

– Tłumaczymy im, że wyremontowane ulice w Sochaczewie nie służą tylko jego mieszkańcom, ale i mieszkańcom powiatu, którzy przyjeżdżają tu do pracy, załatwić sprawy w urzędach czy po zakupy – stwierdziła Jolanta Gonta.

Ostatecznie tylko dzięki radnym z PiS i SFS udało przyjąć obydwie uchwały. Natomiast opozycyjni radni wstrzymali się od głosu.

dot

fot.pixabay

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz