Nie będzie katastrofy śmieciowej.

Mamy dobrą wiadomość dla mieszkańców Sochaczewa. Wszystko wskazuje na to, że nie czeka nas drastyczna podwyżka opłata za wywóz odpadów komunalnych. Jeżeli już, to obecna opłata z 19 złotych od osoby wzrośnie 2, 3 złote.

W ubiegłym tygodniu otwarto oferty firm, które starały się o pozyskanie zlecenia na zagospodarowywanie śmieci na terenie Sochaczewa od 1 kwietnia. Zostały one złożone przez firmę Remondis i firmę Partner. Dodajmy, że w tym roku przetarg został podzielony na dwa warianty. W pierwszym oferenci mieli przedstawić propozycje cenową dotyczącą odbioru odpadów wraz z dostarczeniem potrzebnych pojemników i worków do segregacji śmieci na pięć frakcji. Natomiast wariant drugi dotyczył tylko samego odbiór śmieci, bez konieczności dostarczania kubłów na śmieci i worków.

Na pierwszy ogień poszła oferta firmy Remondis. I wszystko wskazywało na to, że po 1 kwietnia możemy się spodziewać prawie 100-procentowej podwyżki opłata. Tym bardziej, że radni w tegorocznym budżecie miasta zapisali na ten cel 8 830 080 złotych. Otóż oferta Remondisu w przypadku wariantu pierwszego wynosiła 15 979 762 złotych. Oznaczałoby to, że od 1 kwietnia za odbiór odpadów musielibyśmy płacić 36 złotych od osoby. Nie lepiej byłoby w sytuacji, gdyby to miasto samo zakupiło pojemniki i worki. Także w tym przypadku czekałaby nas drastyczna podwyżka, bo firma zażądała 15 397 225 zł, co przekładałoby się na opłatę w wysokości 34,49 złotych.

Wszystko wskazuje jednak na to, że nic takiego nas nie czeka. Firma Partner zaproponowała, bowiem wykonanie usługi w wariancie I za kwotę 9 276 336 zł, co daje stawkę w wysokości 20,8 zł. W przypadku wariantu II żądana kwota to 8 946 720 zł, a stawka na jedna osobę 20,04 zł. I prawdopodobnie właśnie ta oferta zostanie przyjęta przez miasto. Teraz obie propozycje muszą być sprawdzone pod kątem zgodności z warunkami przetargu.

Miejmy jednak nadzieje, że firma Partner nie popełniła żadnych błędów w swojej ofercie, jak również, że miejscy radni porzucą wzajemne animozje i poprą prośbę władza miasta o dodatkowe środki w wysokości 446 256 złotych na odbiór odpadów w Sochaczewie.

Jerzy Szostak

Fot.: Archiwum Expressu Sochaczewskiego

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz