Nastał czas konkursów.

Fot. Archiwum GOK Młodzieszyn

W sytuacji, kiedy wszystkie placówki kulturalne są pozamykane i nie wiadomo kiedy rozpoczną normalną działalność, większość aktywności przeniosła się do sieci. Na popularności zyskały też konkursy, które aktywizują mieszkańców powiatu sochaczewskiego. Pracownicy kultury dwoją się i troją, aby zachęcić mieszkańców do twórczych działań.

Planowaliśmy wcześniej organizację dorocznego Konkursu na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową. Jednak w tym roku nawet tego tematu nie podejmowaliśmy, z uwagi na pandemię koronawirusa. Zastanawialiśmy się nad organizacją online tej imprezy. Jednak to nie jest możliwe w taki sposób podjęcie zadania. Po zdjęciach trudno ocenić, a formacje 3D to nie każdy potrafiłby zrobić. W większości są w tym konkursie dzieci i osoby starsze. Nie wszyscy mają takie możliwości i umiejętności. Zdecydowaliśmy się więc konkursu w tym roku wyjątkowo nie przeprowadzać. Liczymy, że za rok sytuacja się znormalizuje i będzie to możliwe – mówi Beata Tarka, kierownik sekretariatu Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, dotąd koordynatorka konkursu.

Rywalizacja online

Nie wszyscy jednak dają za wygraną. Tylko nieliczni decydują się zorganizować konkursy na ozdoby świąteczne oraz kartki bożonarodzeniowe. Wszystkie konkursy odbywają się jednak online.

Jedynie niektóre konkursy ogólnopolskie są w tradycyjnej formie. Część twórców z powiatu sochaczewskiego zdecydowało się uczestniczyć w konkursach świątecznych.

­– W tym roku zdecydowałam się zawieźć moją szopkę świąteczną na Konkurs Szopek w Krakowie. Pojadę tam w tym tygodniu. Czy obawiam się przejazdu? W zasadzie mnie już nic nie grozi. Przeszłam covid i jestem zdrowa. Szopkę robiłam przez całe lato, więc zawożę ją teraz – mówi Jolanta Małczak z Plecewic.

Konkurs na Najpiękniejszą Bombkę Bożonarodzeniową dla dzieci ze szkół podstawowych oraz dorosłych, ogłasza Gminny Ośrodek Kultury w Młodzieszynie. To już trzecia edycja tego Gminnego Konkursu Plastycznego.

­– Prace muszą być samodzielnie wykonane. A więc rodzice, nie przeszkadzajcie dzieciom. Natomiast niech dzieci nie pomagają rodzicom. Każdy może wziąć udział w swojej kategorii wiekowej. Trzeba tylko zapoznać się z regulaminem i wypełnić kartę zgłoszenia. Prace przyjmowane są do 6 grudnia – przypomina Małgorzata Hetman, dyrektor GOK w Młodzieszynie.

Planowane rozdanie nagród 14 grudnia o godzinie 18.00 w GOK. Jeśli nie będzie możliwe, to wyniki ogłoszone będą na stronie internetowej GOK, a nagrody wysłane pocztą.

Wybiorą kartkę i kalendarz

Konkurs świąteczny organizują też pracownicy Centrum Kultury „Wisła” w Wyszogrodzie. Zorganizowano tam konkurs plastyczny na najładniejszą i najbardziej oryginalną kartkę świąteczną. Termin składania prac upływa 4 grudnia. Prace nie mogą przekroczyć formatu A4. Pierwszeństwo mają te wykonane kredkami, pastelami lub farbami. W tzw. technice nieprzestrzennej nie może być wystających elementów, czyli cekinów, tasiemek, ale mogą być np. wyklejanki. Prace muszą być dostarczone w kopercie lub foliowej koszulce, opisane, kto je wykonał i wrzucone do specjalnego pudła przy Urzędzie Gminy w Wyszogrodzie.

Nagrodzone prace zostaną wykorzystane jako tegoroczne kartki świąteczne przez urząd gminy i inne samorządowe placówki na terenie gminy Wyszogród. Nazwiska zwycięzców zostaną podane w sieci internetowej.

Natomiast konkurs fotograficzny proponuje młodym amatorom fotografowania Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie. Tematem jest przygotowanie projektu kalendarza na 2021 rok, który ma promować szkołę. Prezentacja ma być na płycie CD lub pendrive, na której będzie minimum 5 zdjęć w formacie B2. Projekt ma trafić do biblioteki do 30 listopada. Sam kalendarz będzie dostępny po nowym roku.

­– Szkoda, że w tym roku nie będzie żadnych świątecznych kiermaszów i dotychczasowych konkursów. Te święta będą szare, bure i nijakie. Na szczęście spotkamy się w gronie rodzinnym, jak zwykle – mówi jedna z mieszkanek Sochaczewa.

Bogumiła Nowak

Fot. Archiwum GOK Młodzieszyn

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz