Narodowy Program Szczepień.

Miasto Sochaczew wesprze rząd w realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. W piątek 15 stycznia uruchomiona zostanie infolinia dla mieszkańców.
Pod wskazanymi numerami telefonów seniorzy i osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności umówią bezpłatny transport do wybranego punktu szczepień.

Organizowaniem transportu dla osób z ograniczoną mobilnością zajmie się Centrum Usług Społecznych przy al. 600-lecia (dawny MOPS). Zgodnie z decyzją wojewody z bezpłatnego transportu skorzystają osoby:

– posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R (upośledzenie narządu ruchu) lub N (choroby neurologiczne), albo odpowiednio I grupę z w/w schorzeniami

– mające trudności z dostępem do punktu szczepień, czyli np. osoby starsze niemające możliwości samodzielnego dojazdu do punktu szczepień.

Datę i godzinę transportu uzgodnimy dzwoniąc od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00 pod numer: (046) 863-41-81, 863-41-82 lub komórkowy 514-899-298.

Gdzie się szczepić?

Na terenie powiatu sochaczewskiego zaszczepimy się w dziewięciu punktach. Siedem z nich ma działać w gminach, dwa w Sochaczewie.

Pod koniec ubiegłego roku kilka gabinetów uruchomił Szpital Powiatowy przy ul. Batalionów Chłopskich. Wszelkie pytania oraz zgłoszenia na szczepienie w szpitalu należy kierować na adres mailowy szczepienia@szpitalsochaczew.pl lub numer telefonu (46) 864-95-20. Lada dzień na stronie internetowej placówki (http://www.szpitalsochaczew.pl) powinien być dostępny formularz zgłoszeniowy, do wypełnienia przez pacjentów.

Drugi punkt szczepień powstanie w przychodni ALMED przy ul. Żeromskiego 41a, tel. (46) 862-45-44, almed@przychodniaalmed.pl. Przychodnia już prowadzi zapisy na szczepienia przeciwko Covid-19. Na razie można to zrobić tylko poprzez złożenie pisemnej zgody w tej placówce. Druk można pobrać ze strony internetowej Almedu (przychodniaalmed.pl/covid-19), trzeba go wypełnić w domu a potem dostarczyć do przychodni.

Harmonogram szczepień

Od piątku 15 stycznia rusza rejestracja pacjentów w wieku 80+ chcących się zaszczepić przeciwko COVID-19. Od 22 stycznia będą się mogli rejestrować pacjenci z grupy 70+. Zarejestrować będzie się można na trzy sposoby: przez portal pacjent.gov.pl, infolinię 989, albo osobiście – w punkcie szczepień. Pierwsze szczepienia mają ruszyć 25 stycznia i objąć osoby w wieku 80+.

Szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna. Akcją objęte są już osoby najbardziej narażone na zakażenie.

– pracownicy sektora ochrony zdrowia

– pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej

– personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

Kolejna grupa objęta szczepieniem to:

– pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu

– osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych

– służby mundurowe, w tym wojsko

– nauczyciele

Następną grupą objętą szczepieniami będą osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi oraz osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

Szczepienie w praktyce

Szczepionka jest podawana domięśniowo, w mięsień naramienny. Każdy otrzymuje dwie dawki w odstępie ok. 21 dni. Nie ma możliwości, by druga dawka została zastąpiona szczepionką innego producenta niż ta, która została podana w pierwszej dawce. Szczepienie odbywa się w pełnym reżimie sanitarnym. Tuż przed nim każdy pacjent wypełnia specjalny kwestionariusz zawierający m.in. pytania czy w ciągu ostatnich 14 dni wrócił z zagranicy, przyjmował inną szczepionkę, miał podwyższoną temperaturę, utracił węch lub smak, miał bliski kontakt z kimś chorym na covid, albo czy kiedykolwiek wystąpiła u pacjenta ciężka reakcja alergiczna. Szczepień nie zaleca się osobom poniżej 16 roku życia, kobietom w ciąży i karmiącym. Nie ma zaleceń dotyczących szczególnego przygotowania do szczepienia.

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz