Naprawianie błędów.

SOCHACZEW Po kilkudziesięciu latach oczekiwania Liceum Ogólnokształcące im. F. Chopina doczekało się w końcu obiektów sportowych z prawdziwego zdarzenia. Przy okazji inwestycji Starostwo Powiatowe w Sochaczewie zdecydowało się również, co należy podkreślić, na naprawienie błędów z przeszłości.

Chodzi o ustawienie nowego ogrodzenia terenu liceum od strony cmentarza żydowskiego. Dotychczasowe znajdowało się bowiem na części nekropolii, która została zajęta przez szkołę w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. To właśnie wtedy doszło do największej i nieodwracalnej dewastacji cmentarza.

Ówczesne komunistyczne władze Sochaczewa zdecydowały o wybudowaniu w jego miejscu boiska dla pobliskiego liceum. Ocalałe z wojny macewy zostały zepchnięte ze skarpy do rzeki. Część z nich, jak i szczątki pochowanych tam osób, posłużyły do budowy wału ochronnego dla wybudowania już nieistniejącej strzelnicy obok przystani. Zakrojona na tak olbrzymią skalę dewastacja była tym bardziej szokująca, że cmentarz żydowski w Sochaczewie według historyków jest jednym z najstarszych tego typu cmentarzy na terenie dzisiejszej Polski. Starsze są prawdopodobnie jedynie te znajdujące się we Wrocławiu i Lublinie. Dodajmy, że do czasu powstania cmentarza na warszawskim Bródnie sochaczewski beit kwarot służył również jako miejsce pochówku Żydów z Warszawy.

Do dziś zachowało się jedynie kilkanaście starych, granitowych nagrobków.

dot

Fot. Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz