Najtańsze śmieci w Sochaczewie!.

SONY DSC
W pierwszej dekadzie maja radni miasta spotkają się na XV sesji. Obrady będą miały szczególny charakter, bo pierwszy raz odbędą się w trybie online. W trakcie sesji ma zapaść decyzja o zmianie stawek śmieciowych.

Obecnie podstawowa stawka miesięczna od mieszkańca to 19 zł, nowa ma wynosić 23 złote, a gdy właściciel domu zadeklaruje kompostowanie – 20 zł. Burmistrz proponuje utrzymanie ulg z jakich od lat korzystają seniorzy w wieku 75+ i rodziny z co najmniej trojgiem dzieci. Posiadacze Sochaczewskiej Karty Seniora i Sochaczewskiej Karty Rodziny za śmieci płacą połowę stawki i tak ma pozostać. Gdyby rada zatwierdziła zmianę cen, weszłyby one w życie od 1 czerwca br.

W Sochaczewie +21%, w Rybnie +250%

Jeśli chodzi o koszty związane z zagospodarowaniem odpadów komunalnych, to miasto Sochaczew wypada wyjątkowo dobrze. Jak widać na załączonej mapie, w gminach, gdzie ostatnio wyłoniono nowego operatora podstawowa stawka jest o kilkadziesiąt procent wyższa niż w mieście. W Rybnie był to skok trzykrotny, z 9,50 w marcu na 33 zł od kwietnia (30 zł przy kompostowaniu). Na razie przed wzrostem stawek broni się jeszcze gmina Młodzieszyn. Ma umowę z operatorem do końca czerwca, a to oznacza, że lada dzień będzie musiała ogłosić przetarg na nowy okres. Jakie otrzyma oferty, czas pokaże, ale wszystko na to wskazuje, że i tam trzeba się szykować na sporą podwyżkę.

O tym, jak trudny to rynek niech świadczą dwa postępowania przetargowe prowadzone ostatnio w gminach Sochaczew i Teresin.

Gmina Sochaczew: 37 zł?

Gmina poszukiwała firmy, która od 1 lipca 2020 do 30 czerwca 2021 roku zajmie się odbiorem śmieci komunalnych z jej terenu i poprowadzi Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych w miejscowości Kąty. Na ten cel odłożyła 3,6 mln złotych. Otrzymała dwie oferty, ale unieważniła całe postępowanie, gdy okazało się, że za realizację kontraktu Remondis zażądał 5,38 mln zł, a jego konkurent, Partner Gospodarka Odpadami 5,76 mln. Przyjęcie tańszej oferty oznaczałoby, że od lipca mieszkańcy gminy Sochaczew płaciliby za śmieci 37 zł od osoby miesięcznie (skok o 32%). 22 kwietnia wójt gminy Sochaczew unieważnił przetarg uzasadniając, że „w przedmiotowym postępowaniu ceny ofert znacznie przekraczają możliwości finansowe zamawiającego”, a gmina nie może zwiększyć kwoty na realizację zamówienia.

Gmina Teresin: 33 zł?

Podobnie poważny problem ma Teresin, który od jesieni bezskutecznie poszukuje firmy gotowej obsługiwać jego gospodarkę śmieciową. Sytuacja jest o tyle trudna, że nowy operator miałby wejść na ten rynek już za kilka dni, 1 maja 2020 i zajmować się jego obsługą do 30 kwietnia 2021 roku. Teresin unieważnił kolejny już przetarg śmieciowy, gdy okazało się, że firmy zainteresowane kontraktem obsługę rynku odpadów wyceniły dwa razy drożej niż gmina. 16 kwietnia wójt ogłosił, że na czternastomiesięczną współpracę odłożył 2,5 mln złotych, a otrzymał dwie oferty od Partnera na 5,06 mln oraz od Remondisa na 5,37 mln zł. Gdyby przyjęto stawki tańszego Partnera mieszkańcy musieliby co miesiąc zapłacić za śmieci 33 zł (skok o 94%). 23 kwietnia zebrała się rada gminy, która przyjęła jednogłośnie krytyczne stanowisko, skierowane do władz centralnych, w sprawie sytuacji na rynku odpadów.

UM

fot.archiwum

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz