Najdroższe śmieci w powiecie.

RYBNO Wiadomo już, ile w poszczególnych gminach na terenie powiatu sochaczewskiego mieszkańcy zapłacą za wywóz śmieci. Okazuje się, że najdroższe opłaty obowiązują na terenie gminy Rybno, gdzie stawka miesięczna od jednej osoby wynosi 33 zł, natomiast gdy zdecydują się na kompostowanie części odpadów, opłata może spaść do 30 zł. Jednak i tak są to najwyższe stawki na naszym terenie. Co w przypadku najbiedniejszej gminy powiatu musi zastanawiać. Tym bardziej, że jeszcze niedawno opłata wynosiła 9,50 zł.

Powodem tak radykalnej podwyżki – jak tłumaczy w wydanym oświadczeniu wójt gminy Damian Jaworski – jest fakt, że przez dwa i pół roku ceny wywozu odpadów nie był podnoszone. Wójt twierdzi także, że na podwyżkę cen miały również wpływ: „(…) odgórne zmiany systemowe, dotyczące zagospodarowania odpadów komunalnych narzucone na samorządy i firmy odbierające odpady. To efekt nowelizacji Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, którą Sejm RP wprowadził w lipcu 2019”. Wójt dodaje również, że na przetargu: „Swoją ofertę w postępowaniu złożyła jednak tylko jedna firma – ta sama, która dotychczas odbierała od nas odpady. Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mamy obowiązek organizowania systemu gospodarki komunalnej, dlatego też konieczne było podpisanie nowej umowy z firmą”.

Brzmi to dość dziwnie w sytuacji, gdy w innych gminach, w których obowiązują te same przepisy, udało się uniknąć tak drastycznych podwyżek.

Przypomnijmy, że w gminie Iłów opłata miesięczna od jednej osoby wynosi – 29 zł, a w gminie Sochaczew 28 zł. Z kolei w gminie Brochów jest to 23 zł miesięcznie na osobę za odpady segregowane z kompostowaniem i 26 zł dla tych, którzy nie deklarują kompostowania. Podobne reguły obowiązują w Nowej Suchej: 25 zł miesięcznie od osoby, gdy gospodarstwo domowe będzie we własnym zakresie kompostować odpady bio (ulegające biodegradacji) oraz 31 zł, gdy odpady bio będą odbierane. Natomiast w gminie Młodzieszyn opłata wynosi 20 zł miesięcznie od mieszkańca. Wiadomo również, jakie stawki będą obowiązywały od 1 czerwca na terenie miasta – będzie to 23 zł, do tego dojdzie szereg ulg – jak np. 50-procentowe zniżki dla seniorów czy rodzin wielodzietnych.

Jednak najtaniej jest w Teresinie – gdzie opłata wynosi obecnie 17 złotych. Dwa razy taniej niż w Rybnie.

Jerzy Szostak

fot.pixabay

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz