Najciekawsze Zimowe Dyscypliny Sportu o Których Nie Słyszeliście.

W Polsce każdy jest ekspertem od skoków narciarskich, a nazwisko Adama Małysza znają wszyscy. Bardziej obeznani w sportach zimowych mogą wymienić też naszych reprezentantów w saneczkarstwie czy kombinacji alpejskiej, ale to zdecydowanie nie wszystkie dyscypliny. Oto, jakie jeszcze ciekawe i nietypowe sporty zimowe uprawia się na świecie.

Curling: Szachy na lodzie

To niewątpliwie najdziwniejsza dyscyplina olimpijska, polegająca na przesuwaniu płaskich kamieni w stronę kręgów na tafli lodu. Przeciw sobie stają tu dwie drużyn, po czterech zawodników każda. Na każdą drużynę przypada osiem kamieni. Celem meczu curlinga jest zdobycie jak największej liczby punktów. Na ogół gra się osiem lub dziesięć rund. Rzucając kamień, gracze używają mioteł do omiatania lodu, co zmienia trajektorię i pozwala doprowadzić go do celu. Ścieżka po której przesuwa się kamień nazywana jest curl, skąd wzięła się nazwa tej gry. Ze względu na duże możliwości wykorzystywania taktyki i strategii w teh grze, całkiem słusznie nazywa się ją niekiedy „szachami na lodzie”. Jej korzenie sięgają Szkocji, gdzie być może grano w curling już w XVI wieku. Choć w Polsce jest to dość nieznana dyscyplina, to na całym świecie zarejestrowanych jest aż półtora miliona graczy, głównie amatorów. Curling ma najwięcej fanów w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Norwegii czy USA.

Yukigassen: Sportowa bitwa na śnieżki

To japońska gra, w której gracze walczą ze sobą… na śnieżki. Jej nazwa pochodzi od japońskich słów Yuki (śnieg) i Kassen (bitwa) i jest popularna w tym azjatyckim kraju. Rozgrywka toczy się na polu o określonych z góry wymiarach, a celem jest wyeliminowanie wszystkich przeciwników przez rzucanie w nich śnieżkami. Żeby szanse były wyrównane, każda drużyn otrzymuje wcześniej ulepione 90 śniegowych kul o tych samych rozmiarach. W Yukigassen corocznie odbywają się mistrzostwa Japonii, rozgrywane na Hokkaido. Turnieje rozgrywa się też w Kanadzie, Finlandii (Mistrzostwa Europy), a nawet w Armenii, Australii i w Rosji. W tym ostatnim kraju mistrzostwa odbywają się w Murmańsku, a więc w prawdziwie polarnych warunkach. To sport która dostarcza dużo zabawy nie tylko widzom, ale także zawodnikom – w końcu kto nie lubi rzucać się śnieżkami!

Skeleton: Wyścigi na lodzie

Choć jest to olimpijska dyscyplina sportu, to skeleton wcale nie jest dobrze znany. Na igrzyskach olimpijskich zawody skeletonowe rozgrywa się już od 1928 roku, ale kobiety po raz pierwszy dołączyły do obsady dopiero w 2002 roku w Salt Lake City. W globalnej klasyfikacji medalowej prowadzą Stany Zjednoczone, ale to Wielka Brytania jest jedynym krajem, który zdobył medal w tej dyscyplinie na każdej olimpiadzie, na której odbyły się zawody skeletonowe. Czasem myli się tą dyscyplinę z popularniejszym saneczkarstwem, ale zasady są tu całkiem inne. Zawodnik zjeżdża tu na torze, leżąc na sankach głową z przodu, rozpędzając się do bardzo dużych prędkości, nawet do 130 kilometrów na godzinę. Z tego powodu jest to bardzo efektowny sport, który powinien podobać się każdemu.

Jeśli interesują was sporty zimowe, warto zajrzeć na stronę bukmachera PZBuk, który ma w ofercie szeroki wybór tych dyscyplin i zawodów na wielu szczeblach. Sport warto zresztą śledzić nie tylko w telewizji i w sieci. Zima to świetna okazja żeby się samodzielnie rozruszać, do czego gorąco zachęcamy.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz