Nadrabiają zaniedbania.

SONY DSC

Po kilkudziesięciu latach zaniedbań miejski samorząd postanowił w końcu doprowadzić do porządku należące do niego budynki socjalne na osiedlu przy Alei 600-lecia. Część z nich zostanie poddana termomodernizacji.

Wśród mieszkańców Sochaczewa osiedle bloków socjalnych przy Al. 600-lecia w Trojanowie nazywane jest „Pekinem”, a to z racji olbrzymiego przeludnienia znajdujących się tam mieszkań. Niektóre z nich, składają się z jednego pomieszczenia, które zamieszkuje kilka osób.

„Pekin” od samego początku, czyli od połowy lat sześćdziesiątych, gdy tylko pobudowano tam pierwsze dwa bloki, cieszył się także złą sławą. Składało się na to wiele przyczyn. Jedną z nich był fatalne warunki. Mieszkania przypominały bardziej murowane komórki, do których doprowadzono wodę, niż lokale przeznaczone do mieszkania.

Krok ku lepszemu

Co prawda wykonywano bieżące naprawy, jednak nie były one w stanie zastopować degradacji budynków. To z kolei spowodowało, że ich stan określa się, delikatnie mówiąc, jako dostateczny. Utrzymywanie tej sytuacji mogło sprawić, że popadające w ruinę bloki trzeba byłoby wyburzyć, jako nie nadające się do zamieszkania. Dlatego obecne władze miasta zdecydowały się na rozpoczęcie prac remontowych na trojanowskim osiedlu. W ubiegłym roku przeprowadzono remonty budynków Al. 600-lecia 84C i 84D, na których wymieniono pokrycia dachu oraz dokonano remontu kominów. Co prawda zakres prac w porównaniu z tym, co trzeba zrobić, nie był powalający, ale najważniejsze, że uczyniono pierwszy krok. Natomiast następny będzie już bardziej spektakularny. A dotyczy on termomodernizacji budynków 84 E i 84 F przy Al. 600-lecia. Podobne prace mają być również przeprowadzone w byłym hotelu robotniczym przy ul. Grunwaldzkiej. Warto dodać, że będzie to pierwsza tego typu inwestycja miejskiego samorządu dotycząca termomodernizacji należących do miasta budynków mieszkalnych. Do tej pory takie prace przeprowadzano jedynie w budynkach użyteczności publicznej, czyli w domach kultury, szkołach czy obiektach sportowych.

Koniec lodówki

W przypadku budynków na Trojanowie, jak wynika z naszych informacji, prace mają objąć docieplenie ścian zewnętrznych, podłóg, dachu i stropodachów, wymiana okien, drzwi zewnętrznych. Do tego dojdzie wymiana pieców węglowych i zastąpienie ich bardziej efektywnym energetycznie i ekologicznie źródłem ciepła. Planuje się również zainstalowanie w budynkach systemów zarządzania energią oraz budowę wewnętrznych instalacji ogrzewania i ciepłej wody użytkowej.

Podobne prace planowane są w budynku przy ulicy Grunwaldzkiej 10. Tam przewiduje się ocieplenie elewacji, wymianę okien, drzwi zewnętrznych oraz oświetlenia na energooszczędne. Dokonany zostanie także remont dachu oraz wykonana izolacja fundamentów.

Jednak zanim tak się stanie, trzeba będzie wykonać tzw. audyt energetyczny i wykonać dokumentację techniczną zaplanowanych inwestycji. Potem miasto złoży wniosek o jej dofinansowanie ze środków zewnętrznych, ponieważ bez nich – ze względu na wysokie koszty remontów, o wykonaniu zaplanowanych prac nie ma co marzyć.

Jerzy Szostak

Fot. Jerzy Szostak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz