Nad Bzurą powstanie miejskie kąpielisko.

To, o czym pisaliśmy kilka miesięcy temu, staje się faktem. Jak poinformował nas Mieczysław Głuchowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Sochaczewie, w czerwcu obok miejskiej plaży zostanie utworzone miejsce do kąpieli.

Przypomnijmy, że wielu mieszkańców Sochaczewa – po wybudowaniu plaży miejskiej i pomostu dla kajaków – apelowało do władz miasta o stworzenie kąpieliska. Problem polegał jednak na tym, że – ze względu na obowiązujące przepisy – nie było na to czasu. Prawo nakazuje, że chęć utworzenia kąpieliska trzeba zgłosić do końca roku poprzedzającego następny sezon kąpielowy. Inaczej mówiąc, trzeba było to zrobić w 2015 roku, Wówczas MOSiR powinien złożyć wniosek do burmistrza o jego utworzenie. Jednak wtedy nikt nie był pewny, czy pomysł wybudowania plaży – w ramach budżetu obywatelskiego – zyska aprobatę mieszkańców. Zatem taki wniosek nie został złożony. Okazuje się jednak, że prośba mieszkańców nie została zapomniana, i budowa kąpieliska rozpocznie się już w tym miesiącu a najpóźniej w maju.
– Chciałbym od razu wyjaśnić, że nie będzie to kąpielisko, ale miejsce z przeznaczeniem do kąpieli. Planujemy, że zostanie ono uruchomione 25 czerwca wraz z otwarciem plaży miejskiej – poinformował nas Mieczysław Głuchowski. Dyrektor dodaje, że w początkowej fazie rzeczywiście myślano o budowie obok przystani kąpieliska.
– Odwiedziliśmy kilka takich miejsc, usytuowanych na mazowieckich rzekach, w tym w Wyszkowie. To tam na Bugu działa miejsce z przeznaczeniem do kąpieli. I właśnie wyszkowskie rozwiązanie zostanie wprowadzone w Sochaczewie. Gdyż utworzenie na Bzurze kąpieliska, według obowiązujących przepisów byłoby niemożliwe. Bzura ma niewystarczającą szerokość i zgody na kąpielisko nie wyraziłby Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Tymczasem dla miejsca do kąpieli taka zgoda nie jest potrzebna – wyjaśnia Mieczysław Głuchowski.
Miejsce do kąpieli, który powstanie na Burze, zostanie wytyczone naprzeciw miejskiej plaży i będzie zajmowało około 300 metrów kwadratowych. Początkowo planowano, że zostanie ono utworzone pomiędzy pomostem a przystanią, ale okazało się to niemożliwe ze względów technicznych. Same „kąpielisko” zostanie podzielone na dwie części. Pierwsza z nich – przeznaczona dla dzieci – zostanie usytuowana przy samym brzegu, i będzie miała 40 centymetrów głębokości i 5 metrów szerokości. Dla bezpieczeństwa maluchów na całej długości zostanie rozciągnięta siatka, która oddzieli brodzik od drugiej strefy o głębokości 1,2 metra. Ta zaś od strony rzeki zostanie zabezpieczona bojami. Koszt inwestycji oszacowano wstępnie na 70-80 tysięcy złotych. Złożą się na to także koszty związane z oczyszczeniem dna z zalegającego na nim mułu i śmieci. Następnie dno rzeki zostanie wyrównanie i wysypane piaskiem.
– Do tego dojdą koszty związane z zatrudnieniem dwóch ratowników z sochaczewskiego WOPR. Zakupiona będzie także łódź ratunkowa oraz wyposażenie dla osób czuwających nad bezpieczeństwem kąpiących się. Z kąpieliska będzie można korzystać do końca września, od godziny 10.00 do godziny 18.00, wstęp na kąpielisko będzie bezpłatny – wylicza dyrektor Głuchowski, według którego koszt roczny utrzymania obiektu wyniesie około 30 tysięcy złotych.
Ale to nie koniec niespodzianek, jakie MOSiR przygotował dla osób, które będą wypoczywały nad Bzurą. Jak zapewnił nas Mieczysław Głuchowski, w tym roku cena wypożyczenia kajaków wraz z wyposażeniem, czyli wiosłami i kapokami pozostanie na niezmienionym, zeszłorocznym poziomie i będzie wynosiła 10 zł za godzinę. Wypożyczalnia zostanie uruchomiona wraz z otwarciem miejsca dla kąpieli i będzie funkcjonowała w tych samych godzinach. Dodajmy, że w ubiegłym roku – w ciągu 3,5 miesiąca – kajaki były wypożyczane ponad tysiąc razy. Co pokazuje, że ta forma rekreacji stała się bardzo popularna wśród mieszkańców Sochaczewa. Szefostwo MOSiR liczy, że w tym roku tych wypożyczeń będzie znacznie więcej.
Jerzy Szostak
Fot.: Archiwum Expressu sochaczewskiego

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz