Na szwedzkich praktykach.

Reklamy

Czas pandemii nie przeszkodził uczniom technikum grafiki i poligrafii cyfrowej, żywienia i logistycznego przy Zespole Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie w wyjeździe na zagraniczną praktykę zawodową w ramach projektu Erasmus Plus. Tym razem młodzież szkolna udała się do Malmo w Szwecji.

Z soboty na niedzielę 10-11 października wyjechały dwie kolejne grupy na dwutygodniowe praktyki do Malmo w Szwecji. W sumie w wyjeździe uczestniczy 26 uczniów z Wyszogrodu wraz z opiekunami. Praktyki w Malmo potrwają dwa tygodnie – informuje Joanna Misiakowska, dyrektor Zespołu  Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie.

Po raz drugi

Istniały obawy, że wyjazd ten może nie dojść do skutku z powodu pandemii. Jednak po spełnieniu wszelkich wymogów sanitarnych i sprawdzeniu stanu zdrowia uczniowie wyjechali.

­– Uczestnicy wpierw pojechali autokarem do portu w Świnoujściu, a stamtąd promem do miejscowości Ystad w Szwecji. Przystankiem końcowym było planowe Malmo. Poprzednie praktyki odbywały się w sierpniu i wtedy też istniały obawy związane z pandemią. Jednak wszyscy cało i zdrowo wrócili do Polski – dodaje dyrektorka szkoły

Cała podróż jest znacznie dłuższa. Gdyż, po konsultacji z rodzicami, dyrekcja szkoły zdecydowała, że bezpieczniej będzie wyprawić uczniów drogą lądową, czyli autokarami i promem, niż samolotem. Jednak mimo tego do ostatniej chwili wyjazd stał pod znakiem zapytania ze względu na dynamicznie rozwijającą się sytuację z Covid-19. W ostateczności rodzice, dyrekcja szkoły i służby sanitarne zdecydowały o możliwości wyjechania nastolatków.

­– Jest to już drugi wyjazd kolejnych grup przewidzianych w założeniach flagowego projektu szkoły „Czas na Staż vol. 2,” w ramach prestiżowego programu edukacyjnego Erasmus plus, którego Zespół Szkół jest benficjentem już od 2018 roku. Uczestnicy ze specjalności technik logistyk, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej, odbywają staże u szwedzkich przedsiębiorców, nabywając tym samym kluczowe kompetencje zawodowe i językowe. Wszystko to możliwe dzięki współpracy z EU Mobility Sverige, szwedzkiemu partnerowi, który zajmuje się organizacją praktyk na miejscu – mówi Joanna Misiakowska.

Szansa zawodowa

Pierwsza część projektu „Czas na Staż” odbywała się w Irlandii. Uczniowie byli bardzo zadowoleni z tych szkoleń. I choć obecnie pandemia nie przyhamowuje, to jednak w szkole trwają przygotowania do kolejnych zagranicznych praktyk, które planowane są na wiosnę 2021 roku.

Ponadto 15 października, w ramach światowych Dni Erasmusa, Zespół Szkół w Wyszogrodzie organizuje wystawę w szkolnej sali gimnastycznej. Pojawią się tam fotorelacje i prezentacje uczestników programu Erasmus Plus. Ponadto szkoła włącza się w tzw. 4 e-bieg Erasmusa, realizując na bieżąco materiały informacyjne w sieci.

­– Pomimo trwającej pandemii, uczniowie nie zwalniają tempa i nie rezygnują z praktyk zagranicznych. To dla nich ogromna szansa zawodowa w przyszłości. Co prawda są pewne obawy, bo Szwecja ma zupełnie inny model walki z koronawirusem niż Polska. Choćby to, z czego uczniowie bardzo się cieszą, to brak przymusu noszenia masek ochronnych w przestrzeni publicznej. Tam nosi je ten, co chce, i trochę to budzi w nas obawy, ale liczymy na rozsądek naszych dzieci – mówi jedna z matek praktykantki.

Bogumiła Nowak

Fot. ZS. Wyszogród

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz