Na rzecz radosnych seniorów.

Gmina Teresin uzyskała wsparcie w tegorocznej edycji konkursu programu „Działaj Lokalnie”. Dofinansowanie otrzymały też wnioski z gmin: Brochów, Iłów, Sochaczew, a także miasto Sochaczew. Co ważne, zyskali na tym przesympatyczni i pełni wigoru seniorzy z teresińskiego klubu „Radosna Jesień”.

Program „Działaj Lokalnie” powstał w 2000 roku i jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (PAFW). Od początku realizuje go Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce (ARFP). Głównym celem Programu jest wspieranie i aktywizowanie lokalnych społeczności na terenach wiejskich i w małych miastach poprzez projekty obywatelskie, które służą pobudzaniu aspiracji rozwojowych i poprawie jakości życia oraz przyczyniają się do budowy kapitału społecznego – mówi Agnieszka Ptaszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Mieszkańców Gminy Teresin „Impuls”.

POPPS należy do sieci Ośrodków Działaj Lokalnie (ODL) i od pięciu lat organizuje lokalny konkurs grantowy w powiecie sochaczewskim. Rozdzielane są tu środki przekazane przez PAFW oraz pozyskane od samorządów, przedsiębiorców i osób prywatnych. Sytuacja związana z COVID-19 spowodowała, że tegoroczny konkurs różnił się od dotychczasowych edycji. Szanse na dofinansowanie miały projekty, które w założeniu miały służyć przeciwdziałaniu epidemii lub jej skutkom i związanych z nimi ograniczeniami z poruszaniem się w miejscach publicznych, oraz utrudnionym dostępem do placówek edukacyjnych czy kulturalnych.

Bardzo się ucieszyłam, że wśród nagrodzonych projektów w tegorocznej edycji konkursu znalazł się projekt teresińskiego Klubu Seniora „Radosna Jesień” pt. „Jak zapewnić bezpieczeństwo i przywrócić do aktywności seniorów w czasie pandemii”. Od kilku lat współpracuję z grupą aktywnych seniorek, które teraz, dzięki przygotowaniu wniosku zdobędą kolejne doświadczenie w realizacji swojego pomysłu – dodaje Agnieszka Ptaszkiewicz.

Projekt Klubu dotyczy powrotu do aktywności seniorów sprzed epidemii i przewiduje kilka dość interesujących działań. Seniorzy zaplanowali w projekcie prelekcję na temat zdrowia i dbania o kondycję fizyczną w czasie epidemii, cykl warsztatów grupy muzykującej i opracowanie śpiewnika, chcą także po raz kolejny zorganizować senioriadę – imprezę sportowo-integracyjną i spacer nordic walking. Teresiński projekt jest realizowany w okresie od sierpnia do grudnia.

Przypomnijmy, że tegoroczna Noc Seniora odbyła się, a wrażenia pozostaną jeszcze na długo. – Początkowo mieliśmy obawy, czy ze względu na sytuację pandemiczną w kraju impreza się odbędzie, ale zainteresowanie naszych koleżanek i kolegów tą formą spotkania było duże i postanowiliśmy zorganizować kolejną jej   edycję. Tym razem spotkaliśmy się w Kuźni Napoleońskiej. W imprezie wzięło udział ponad 60 uczestników. Dodatkową atrakcją był skromny występ naszego chóru seniora wraz z zaprzyjaźnioną kapelą. Przy muzyce oraz smacznym jedzeniu bawiliśmy się doskonale – podkreślają seniorzy z klubu „Radosna Jesień”. Oby tak dalej, trzymamy kciuki za realizację dalszych inicjatyw!

Na koniec dodajmy, że środki na realizację konkursu „Działaj Lokalnie” w powiecie sochaczewskim pochodzą z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, funduszy własnych POPPS (1% podatku) oraz od firm i samorządów.

Marcin Odolczyk

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz