Na plus dla mieszkańców.

fot. archiwum Expressu Sochaczewskiego

Ostatnie dni przyniosły korzystne rozwiązania dla mieszkańców gminy Ilów. W urzędzie gminy dokonano i opublikowano ostateczny wynik wyboru oferty na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Drugą sprawą, która ucieszyła mieszkańców, jest uzyskanie przez gminę dotacji komunikacyjnej. Dzięki otrzymanym od wojewody mazowieckiego pieniądzom, zwiększy się ilość kursujących po gminie autobusów, a to poprawi możliwości przemieszczania się, tak po gminie, jak i poza nią.

Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty przekazana została mieszkańcom 5 lutego, choć informacje o przyjęciu nowych cen i stawek dla mieszkańców gminy znane były nieco wcześniej.

Już 12 stycznia mieszkańcy dowiedzieli się o kolejnym przetargu. Jednak ostateczna informacja na temat „Odbierania i zagospodarowania odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych na terenie Gminy Iłów w 2021 r., a także z Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych wskazanego przez zamawiającego” opublikowana na stronie urzędu została 5 lutego.

Po drugim podejściu

Pierwszy przetarg w listopadzie ubiegłego roku na odbiór i zagospodarowanie odpadów został unieważniony z powodu zbyt wysokich wymagań. Eneris Surowce S.A, jedyna firma, która zgłosiła się do przetargu, wyceniła swoje usługi w granicach 2,5 mln złotych. Radni odrzucili zaproponowane stawki. Nie zgodzili się na to, aby mieszkańcy płacili 39 złotych miesięcznie na osobę za selektywny odbiór.

Do kolejnego przetargu stanęły już dwie firmy. Swoją ofertę, już nieco niższą, powtórzyła firma Eneris. Drugą była firma EKO-MAZ z Płocka i to ona dała korzystniejszą propozycję. Zaoferowała cenę brutto – 1 626 938,96 złotych. Firma Eneris oferowała 1 777 213,44 złotych, która choć znacznie obniżyła swe wymagania, to nie na tyle, aby przebić konkurenta.

– Szukanie konkurencji z pewnością się opłaciło. Uzyskaliśmy kwotę usługi odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych niższą o 650 tysięcy złotych niż w 2020 roku w skali roku – stwierdził po przetargu Jan Kraśniewski, wójt gminy Iłów.

Obie firmy spełniły warunki przetargu. Jednak jak zaznaczono w decyzji, kierowano się przede wszystkim względami cenowymi i to one zaważyły na wyborze oferty.

­– Dla nas ważne jest, aby mieszkańcy nie płacili zbyt wysokich stawek, gdyż to odbija się na ich domowych budżetach. Gmina nie należy do bardzo bogatych – zaznaczył Sławomir Tomaszewski, przewodniczący Rady Gminy Iłów, dodając, że przy niższej cenie stawki będą nieco niższe dla mieszkańców.

­– Mnie jako mieszkankę cieszy, że nasza lokalna władza nie podniesie nam tak drakońsko cen. Rozumiem podwyżki, ale bez przesady. Jestem emerytką i dla mnie każda złotówka jest ważna w moim domowym budżecie – mówi pani Elżbieta.

Będzie więcej autobusów

Sprawą, która ogromnie cieszy mieszkańców, jest to, że w ramach mowy z 26 stycznia, zawartej pomiędzy Wojewodą Mazowieckim a Gminą Iłów – w ramach realizacji Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych – gmina Iłów uzyskała dodatkowe środki na komunikację PKS. Co od lat było problemem gminy.

Na sesji Rady Gminy Iłów radni podjęli uchwałę zwiększającą dochody bieżące budżetu o kwotę 371 626,18 złotych. Zwiększenie w tym zakresie było możliwe dzięki dofinansowaniu w kwocie 360 947,40 złotych, właśnie na   dowozy.

­– Liczymy na to, że dowozy obejmą miejscowości gminne i połączą nas nie tylko z Iłowem, ale też z Sochaczewem. Liczymy na więcej autobusów w ciągu dnia. Chcielibyśmy mieć też połączenia, choćby pojedyncze w soboty, aby móc wybrać się na zakupy do Sochaczewa. Chcemy też, by uwzględniono choć kilka razy w tygodniu, w wyznaczone dni przejazdy PKS w naszej gminie w sezonie letnim – apeluje jedna z sołtysek.

O sobotnie i wakacyjne dowozy do sochaczewskich sklepów, szpitala powiatowego i miejskie targowisko mieszkańcy gminy Iłów zabiegają już od dawna. Przeszkodą w realizacji ich wniosku były fundusze. Teraz jednak mieszkańcy liczą, że dotacja może umożliwi choć jeden sobotni wyjazd tam i z powrotem na niezbędne zakupy. A latem całkowicie nie odetnie ich od Sochaczewa, co miało miejsce dotąd, gdy zamierał ten transport PKS.

Bogumiła Nowak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz