NA CHWAŁĘ BOGU I POŻYTEK LUDZIOM.

Hucznie i bardzo barwnie odbywały się w sobotę, 13 maja, tegoroczne uroczystości Dnia Strażaka. Tradycyjnie przyznano odznaczenia i awanse. Największą atrakcją był występ Dziecięco-Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Wicie.
Tuż po godzinie 12.00 rozpoczęła się zbiórka druhów z terenu powiatu sochaczewskiego wraz z pocztami sztandarowymi. Pojawili się też zaproszeni goście oficjalni, a wśród nich poseł Maciej Małecki oraz w komplecie przedstawiciele miasta i powiatu.

Najpierw strażacy złożyli kwiaty pod tablicą na ścianie Komendy Powiatowej upamiętniającą 90. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Strażacy sochaczewscy  czynnie uczestniczyli w akcji rozbrajania okupantów, co zaznaczono na tej tablicy.

Potem, przy dźwiękach orkiestry OSP Wicie, strażacy i goście  ruszyli ulicą Staszica w kierunku kościoła Matki Bożej Różańcowej, przy parafii św. Wawrzyńca. Punktualnie o godzinie 13.00 odbyła się uroczysta Msza święta w intencji strażaków, tych, którzy aktywnie pracują oraz tych,  którzy już odeszli ze służby.

 Antyki na placu
W tym czasie na placu Kościuszki największą atrakcją była prezentacja sprzętu strażackiego, która przyciągała głównie najmłodszych. Dzieciakom podobały się zwłaszcza najstarsze  wozy – bojowy z Muzeum Strażackiego w Niepokalanowie oraz sikawka konna z Łagiewnik. Przy tej prezentacji byli strażacy ubrani w historyczne stroje sprzed ponad 100 lat.

– Ten nasz wóz bojowy był wcześniej zwykłą limuzyną ambasadora Belgii. On nią uciekał z Polski w 1939 roku, ale wóz gdzieś na bezdrożach zatarł się i zaopiekowali się nim zakonnicy, ukryli przed okupantami, a potem przed komunistami. Przerobili na wóz strażacki i wiele lat im służył. Teraz jest w naszym muzeum – mówił strażak-zakonnik z Niepokalanowa.
Poczet strażaków, we franciszkańskich habitach, uczestniczył tradycyjnie w uroczystościach Dnia Strażaka. Jednak na co dzień strażacy z Niepokalanowa w akcjach ratowniczych  mają na sobie tradycyjne, strażackie  mundury.

Nie uczestniczymy w akcjach w habitach, gdyż to trochę przy gaszeniu pożarów niewygodne i stwarza zagrożenie – dodaje zakonnik.
Awanse i nagrody
Po mszy nastąpił uroczysty apel na Placu Tadeusza Kościuszki. Srebrny medal za długoletnią służbę otrzymał Wiesław Gorzki. Jednak nie został wręczony, gdyż to nastąpi na obchodach wojewódzkich Dnia Strażaka 27 maja w Szydłowcu.

Srebrną odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” dostał Tomasz Stasiak, a brązowe Maciej Bieńczyk i Tomasz Figat.
Z kolei Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał Marek Ciurzyński, srebrne – Karol Kamiński i Bogdan Wieczorek, a brązowe Paweł Dubielecki, Piotr Kwiatkowski, Marek Wójcik i Andrzej Nowacki. Odznaką Wzorowego Strażaka Nagrodzono – Jarosława Króla, Krzysztofa Staniszewskiego i Dariusza Tkaczyka.

Zarząd Główny Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP przyznał swoją odznakę honorową zasłużonego dla Związku Henrykowi Kucharskiemu, najstarszemu wiekiem strażakowi w powiecie sochaczewskim.
Awanse o stopień wyżej otrzymali – Hubert Ofman, Sylwester Płacheta, Krzysztof Gajda, Grzegorz Kuras, Waldemar Ślesiński, Tomasz Drabiński, Rafał Felczak, Michał Krawczyk, Grzegorz Pietrzak, Michał Zydlewski, Paweł Orliński i Sylwester Jaczyński.

Wręczony został też tytuł Strażaka Roku Powiatu Sochaczewskiego. W 2017 został nim mł. ogn. Grzegorz Pietrzak w uznaniu jego pracy jako dyspozytora oraz błyskawicznej akcji pomocy w Topołowej, której udzielił ofierze wypadku poza służbą. Tytuł Honorowego Strażaka Roku otrzymał Henryk Buraczyński. Jak stwierdził jeden z oficjalnych gości w trakcie wystąpienia, strażacy z terenu powiatu godnie służą mieszkańcom pomocą i Bogu na chwałę.

Uroczystości zakończyła defilada strażacka i koncert Orkiestry Dętej OSP Wicie. Co warte podkreślenia, orkiestra gra dopiero trzy lata i już odnosi sukcesy. Kieruje nią jako kapelmistrz Stanisław Pawłowski, a kierownikiem jest Waldemar Wojciechowski.
Na uroczystości zapraszali w tym roku wspólnie Jolanta Gonta – starosta sochaczewski, dh Andrzej Tkaczyk – prezes Zarzadu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Sochaczewie oraz st. bryg. Piotr Piątkowski – komendant powiatowy PSP w Sochaczewie.
Bogumiła Nowak
Fot. Bogumiła Nowak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz