Muzyczna do remontu.

Sochaczewska szkoła muzyczna przejdzie w przyszłym roku poważny remont. W ramach unijnego projektu obejmującego termomodernizacją niemal 140 szkół artystycznych w kraju.

W sochaczewskiej placówce wymieniona zostanie instalacja centralnego ogrzewania i sieć elektryczna, a od nowego sezonu budynek będzie ogrzewany gazem. Kolejne oszczędności w rachunkach za prąd mają wypracować panele fotowoltaiczne.

Cieplej i oszczędniej

Ministerstwo Kultury, któremu podlega Państwowa Szkoła Muzyczna, prowadzi wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej projekt pod nazwą „Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego”. Wdraża go Centrum Edukacji Artystycznej. Projekt ma wartość 500 mln zł, przy czym prawie 100 mln to środki krajowe, a 400 mln unijna dotacja. W jego ramach do końca 2021 roku termomodernizację przejdzie 139 szkół muzycznych i plastycznych w całym kraju.

Projekt robót przewidywanych do wykonania w naszej szkole jest gotowy, podobnie audyt energetyczny. Prace obejmą między innymi wymianę rur centralnego ogrzewania i grzejników, sieci elektrycznej, opraw oświetleniowych, montaż paneli przetwarzających energię słoneczną w elektryczną – informuje Anna Wróblewska, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie.

W starej części szkoły, czyli zabytkowym dworze rodziny Garbolewskich, planowana jest wymiana całej sieci grzewczej oraz instalacji elektrycznej. Sale i korytarze mają oświetlać energooszczędne żarówki ledowe.

Remont latem

Z kolei w dobudowanej części szkoły przewidziano ocieplenie fundamentów, wymianę okien, sieci elektrycznej i centralnego ogrzewania oraz przebudowę kotłowni. PSM korzysta z oleju opałowego, jednak z audytu energetycznego wyszło, że taniej można gmach ogrzać gazem, dlatego latem w kotłowni zainstalowany zostanie nowy piec gazowy.

Na dachu łącznika, nad korytarzem prowadzącym do sali koncertowej, umieszczone zostaną panele fotowoltaiczne – dodaje Anna Wróblewska.

Zmieni się też wiele we wspomnianej sali koncertowej, gdzie wymianie ulegnie cała sieć elektryczna oraz instalacja grzewcza. Charakterystyczna drewniana boazeria zostanie usunięta.

Dokładny termin rozpoczęcia robót nie jest jeszcze znany. Po rozstrzygnięciu przetargu wykonawca będzie mógł rozpocząć pracę, ale mam nadzieję, że nie wcześniej niż na przełomie maja i czerwca, i że spokojnie będziemy mogli przeprowadzić wszystkie egzaminy dyplomowe, końcowe, klasyfikacyjne i rekrutacyjne – dodaje dyrektor.

UM/opr. dot

fot.archiwum

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz