Muzeum zaprasza.

6 czerwca swoje podwoje udostępni Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Placówka zainauguruje działalność wystawą „Z dziejów Sochaczewa”, na której zaprezentowane zostaną zabytki dokumentujące historię naszego miasta, od XIV wieku do 1939 roku.

Eksponaty rozmieszczone zostały w czterech salach. Muzealnicy pokażą przedmioty odnalezione podczas wykopalisk w rejonie ulic Staszica, Warszawskiej i Podzamcze: monety, przedmioty ze złota, gliniane fajki, buty, kule armatnie. Ponadto podczas prac archeologicznych przy budowie nowego amfiteatru odnaleziono m.in. ponad 800 płytek pochodzących z pieca kaflowego z pierwszej połowy XVII wieku. Część z nich wyeksponowano w gablocie. Pracownicy muzeum pokusili się również o stworzenie repliki pieca. Została ona wykonana ze specjalnie odtworzonych komputerowo… naklejek.

Najwięcej zaprezentowanych przedmiotów pochodzi jednak z okresu XX-lecia międzywojennego. Zobaczymy zbiór zdjęć dokumentujących to, jak wyglądał Sochaczewa sprzed wieku. Muzeum posiada duże zbiory przedmiotów związanych ze strażą pożarną, w tym sztandar ówczesnej OSP.  Wystawiona zostanie również gablota poświęcona Policji Państwowej w Sochaczewie, gdzie znajdzie się m.in. oryginalna półszabla będąca na wyposażeniu ówczesnych funkcjonariuszy policji.

W jednej z sal znajdą się przedmioty dedykowane sochaczewskiemu rzemiosłu z okresu międzywojennego, m.in. sztandar cechu szewców, czy oryginalna pieczęć oraz księga Cechu Piekarzy Chrześcijan. Pracownicy muzeum odtworzyli również jedną z trzech kuźni znajdujących się w Sochaczewie na początku XX wieku.

– Sochaczew był wówczas bardzo ważnym ośrodkiem handlu na szlaku Poznań i Warszawa. W jednej z gablot umieszczono historyczne banknoty – carskie ruble, polskie marki. Pokazane zostaną zdjęcia np. sklepu tytoniowego w Sochaczewie, czy tak zwanego sklepu kolonialnego, oryginalne zaświadczenie o licencji na patefony, przedmioty pochodzące z dwóch sochaczewskich aptek – panów Siekierskiego i Czarneckiego – mówi kierownik działu zbiorów i archeologii, Michał Górny.

Ponadto w głównej sali muzealnicy zrekonstruowali  przedwojenne biuro starosty sochaczewskiego. Utworzony został również „kącik chopinowski”, gdzie zobaczymy kilkanaście plakatów koncertowych z okresu międzywojennego.

UM

fot.archiwum

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz