Muzeum walczy z pandemią.

fot. archiwum

SOCHACZEW Ze względu na nowe obostrzenia sanitarne wprowadzone na terenie naszego województwa dla województwa mazowieckiego, Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą od 15 do 28 marca będzie zamknięte.

Nie oznacza to jednak, że jego pracownicy nie będą mieli zajęć. Nadal prowadzona będzie archiwizacja zbiorów muzealnych jak również kontynuowany projekt dotyczący renowacji eksponatów znajdujących się w muzealnym skansenie. Przypomnijmy, że projekt jest prowadzony w ramach współpracy z 38 Sochaczewskim Dywizjonem Zabezpieczenia Obrony Powietrznej. Przewiduje on, że do 2023 roku wszystkie znajdujące się w skansenie eksponaty, czyli armaty i pojazdy odzyskają swój dawny blask. Obecnie zabiegom konserwatorskim poddawana jest armata przeciwlotnicza kaliber 85 mm. Została ona już piaskowana, czeka ją jeszcze nałożenie nowej farby.

Dodajmy, że zgodnie z umową, 38 Dywizjon w zamian za pomoc okazaną muzeum, otrzyma czasowo w depozyt jeden z odnowionych eksponatów jako przykład umiejętności żołnierzy Dywizjonu w renowacji zabytkowego sprzętu.

Ale na tym nie koniec: – Bardzo liczymy, że uda nam się po rocznej przerwie zorganizować „Noc Muzeów”. Rok temu, kiedy zapadła decyzja o wprowadzeniu lockdownu, byliśmy już właściwie gotowi na przeprowadzenie tego wydarzenia. Zastanawiamy się też, czy w przypadku, gdyby znów zwiedzanie nie było możliwe, przeprowadzić część wydarzeń „Nocy Muzeów” online – mówi Radosław Jarosiński z sochaczewskiego muzeum.

opr. jur

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz