Muzeum będzie miało radę.

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą będzie miało w końcu radę muzealną z prawdziwego zdarzenia. Decyzją miejskich radnych zasiądą w niej wybitni przedstawiciele polskiego muzealnictwa.

Uchwała o powołaniu Rady Muzeum wynika z przyjętego dwa lata temu statutu placówki. A ten przewiduje, że będzie się ona składała z pięciu członków, których kadencja potrwa cztery lata.

W skład nowego organu muzeum wejdą: prof. Zbigniew Wawer – dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, a w latach 2012 – 2016 dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, prof. płk Juliusz Tym – wykładowca w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie, wybitny historyk wojskowości polskiej, badacz historii m.in. bitwy nad Bzurą, dr Karol Nawrocki – dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, oraz dr hab. płk Andrzej Wesołowski – b. zastępca dyrektora Centralnego Archiwum Wojskowego, b. dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej. Z kolei przedstawicielem miasta w radzie będzie Joanna Niewiadomska-Kocik – naczelnik Wydziału Kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Miejskiego w Sochaczewie, wieloletni dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Sochaczewie oraz były zastępca dyrektora Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powołanie przez radnych Rady Muzeum, to nie tylko wypełnienie zapisów statutu. To także przejście sochaczewskiej placówki na wyższy poziom funkcjonowania. Rada, to jakby zarząd muzeum. Natomiast zasiadające w niej osoby będą pełniły nie tylko funkcję kontrolną. Będą także służyły pomocą w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na jego funkcjonowanie w tym również – co wydaje się logiczne – na jego rozbudowę. Tym bardziej, że Muzeum Ziemi Sochaczewskiej jest ewenementem nie tylko na skalę europejską, ale i światową. Co prawda w Europie istnieje podobna placówka znajdująca się we francuskiej miejscowości Fleury-devant-Douaumont, jednak ta gromadzi pamiątki i dokumenty związane z jedną bitwą, która rozegrała się pod Verdun w 1916 roku.

Tymczasem sochaczewska placówka nie jest muzeum jednej bitwy. Ale wszystkich bitew stoczonych nad Bzurą. W szczególności tych z okresu I Wojny Światowej i Kampanii Wrześniowej w 1939 rok.

Być może dzięki pomocy radzie uda się pozyskać środki na badania archeologiczne związane z innymi bitwami, jakie na przestrzeni dziejów rozegrały się nad Bzurą, a tych były dziesiątki.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz