Muzealne wspomnienie Wyklętych.

Już po raz dwunasty odbyły się Spotkania z Niezłomnymi, impreza organizowana przez Stowarzyszenie Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18 pułku piechoty w Sochaczewie. Tegoroczne spotkanie odbyło się w piątek, 28 lutego w sali sochaczewskiego kina Odeon.

Zanim jednak doszło do Spotkania w kinie przedstawiciele władz miejskich, stowarzyszenia i zaproszeni goście złożyli kwiaty przy tablicy pamiątkowej Łukasza Cieplińskiego w Witkowicach.

Przybyłych na to Spotkanie powitał Jakub Wojewoda, prezes Stowarzyszenia Muzealna Grupa Historyczna im. II batalionu 18. pułku piechoty. Przedstawił gości oraz program uroczystości. Na wstępie przedstawiona została krótka prezentacja multimedialna przypominająca, jak po II wojnie światowej wyglądała działalność ruchu niepodległościowo-podziemnego i na czym ona polegała.

W podziemiu po II wojnie światowej uczestniczyło od 120 do 180 tys. osób – żołnierzy i cywilów. Antykomunistyczne podziemie tworzyły takie organizację jak Delegatura Sił Zbrojnych na Kraj, Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość, Narodowe Siły Zbrojne, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe oraz liczne grupy lokalne. Przedstawione zostały też sylwetki najbardziej znanych żołnierzy podziemia, a w szczególności tych związanych działalnością z Mazowszem. W latach 1944-56 wskutek terroru komunistycznego zginęło ponad 50 tys. osób. Blisko połowa poległa w walce, około 5 tys. osób skazano na śmierć z przyczyn politycznych. Tysiące zginęło w siedzibach UB. Ostatnim żołnierzem niezłomnym, który wytrwał w konspiracji do 1963 roku był Józef Franczak „Lalek”.

Sylwetki dowódców oddziałów konspiracyjnego podziemia przybliżyła dr Elżbieta Jakimek-Zapart z IPN Krakowie. Przedstawiła ona postać i życie Łukasza Cieplińskiego. Po latach w ramach projektu poszukiwania ofiar komunistycznego terroru, jak dodała dr Elzbieta Jakimek – Zapart, odnaleziono około 500 szczątków pomordowanych, Z tej grupy udało się zidentyfikować 41 osób. Do dziś np. nie odnaleziono szczątków Witolda Pileckiego.

Drugi z wykładów wygłosił Piotr Oleńczak z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, który zapoznał uczestników konferencji z tragicznymi losami Mieczysława Dziemieszkiewicza Roja oraz jego podkomendnych.

Wykładom towarzyszyła prezentacja broni i eksponatów charakterystycznych dla żołnierzy po 1945 roku, pochodzących ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego. Spotkania wzbogaciła też prezentacja zdjęć z rekonstrukcyjnej sesji plenerowej „Wyklęci”, a także udział rekonstruktorów występuących się w strojach z epoki.

W holu kinowym prezentowana była wystawa przypominająca żołnierzy Wyklętych, przygotowana przez oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi.

BN

Fot. Bogumiła Nowak

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz