Muzea zostały otwarte.

Po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej obostrzeniami związanym z epidemią covid-19 zostały otwarte sochaczewskiej muzea.

Pierwsze dla zwiedzających otwarło się Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą. Drzwi od Muzeum dla zwiedzających zostały otwarte w sobotę, 6 lutego. Jednak odwiedzający placówkę o zachowaniu rygorów sanitarnych, czyli noszeniu maseczek, zachowaniu dystansu społecznego oraz dezynfekcji rąk. Znajdujące się tam wystawy i ekspozycje może zwiedzać jednorazowo 15 osób. Zmianie uległy również godziny otwarcia placówki. Można ją zwiedzać od wtorku do piątku w godzinach 10.00 do 14.00. Natomiast w weekendy muzeum jest czynne od godziny 8.00 do godziny 16.00. Dodajmy, że w poniedziałek muzeum jest zamknięte.

Do obejrzenia mamy nie tylko stałe ekspozycje poświęcone Bitwie nad Bzurą w 1939 r. czy walkom w rejonie Sochaczewa podczas I Wojny Światowej. Pracownicy muzeum zachęcają do zapoznania się z odświeżoną wystawą „Z dziejów Sochaczewa”, która znajduje się na parterze budynku i zajmuje cztery sale wystawiennicze. Przypomnijmy, że zaprezentowano w nich unikalne eksponaty dotyczące dziejów Sochaczewa od powstania miasta w średniowieczu, poprzez przybliżenie życia codziennego jego mieszkańców w okresie nowożytnym oraz w XIX i XX wieku do końca okresu dwudziestolecia międzywojennego. Wśród nowych eksponatów znalazła się m.in. macewę odnaleziona kilka miesięcy pod bramą cmentarza żydowskiego w Sochaczewie.

Z kolei w poniedziałek, 8 lutego dla zwiedzających zostało otwarte Muzeum Kolei Wąskotorowej. Placówka jest czynna od godziny 9.00 do godziny 17. 00. Jak informuje dyrekcja Muzeum odwiedzający placówkę musimy przestrzegać obowiązującego rygoru sanitarnego: zachować bezpieczną odległość między zwiedzającymi, zakrywać ust i nosa, zarówno na terenie sal wystawowych, jak również ekspozycji zewnętrznej oraz każdorazowo dezynfekować dłonie płynem umieszczonym w muzeum.

Jerzy Szostak

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz