mPrawo jazdy z wyjątkami.

fot.pixabay

Od 5 grudnia tradycyjnego prawa jazdy nie musimy mieć przy sobie jedynie podczas kontroli drogowej. Tradycyjny dokument będzie nam jednak potrzebny w innych sytuacjach, np. wciąż może być wymagany przez pracodawcę.

  • Podczas kontroli drogowej nie otrzymamy mandatu za brak tradycyjnego prawa jazdy przy sobie
  • Z cyfrowego prawa jazdy można skorzystać np. podczas wypełniania dokumentów związanych ze szkodą komunikacyjną
  • Tradycyjne prawo jazdy dalej jest wymagane przez pracodawców – w przypadku MZA kierowca jest zobowiązany do okazania konwencjonalnego dokumentu

Prawo jazdy możemy mieć w telefonie i w tradycyjnej formie, czyli jako plastikowy dokument. Nie jest ono wymagane podczas kontroli drogowej, gdyż 5 grudnia zniesiono stosowny obowiązek. Dotyczy on nie tylko zwykłych kierowców, ale także zawodowych, co potwierdza resort cyfryzacji: „Obowiązujące od 5 grudnia br. przepisy odnoszą się do braku obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kontroli drogowej. Przepisy dotyczą również kierowców zawodowych. Z mPrawa Jazdy może korzystać każdy, kto pobierze ten dokument w ramach aplikacji mObywatel”.

Jak czytamy w komunikacie KPRM – „pracodawca może wymagać, na etapie zatrudniania kierowcy przedstawienia dokumentu i posiadanych uprawnień”. Tak jest choćby w przypadku warszawskiego MZA (Miejskie Zakłady Autobusowe), które w ramach swoich wewnętrznych regulacji wymaga od kierowców posiadania przy sobie i okazywania na żądanie prawa jazdy (o stosownym komunikacie do pracowników poinformowała jedna z naszych czytelniczek). Co więcej MZA zastrzega, że brak stosownych dokumentów wiąże się z karą umowną, która choć jest nakładana na spółkę, to ostatecznie i tak jest egzekwowana wobec kierowcy.

źródło: onet.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz