Można pojechać retro koleją.

fot. archiwum
Reklamy

Po przerwie, spowodowanej zamknięciem z powodu pandemii, Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie ruszyło 6 maja. Zainteresowanie wystawami i skansenem muzealnym jest ogromne i to pomimo ograniczeń i rygorów sanitarnych. Te zaś nikogo nie odstraszyły, choć pewnym utrudnieniem dla niektórych może być kupno biletów, realizowane tylko drogą mailową.

Z powodów zachowania zaleceń sanitarnych tegoroczne otwarcie sezonu turystycznego i pierwszy przejazd koleją retro z Sochaczewa do Puszczy Kampinoskiej został przesunięty o prawie miesiąc. Odbył się w piątek, 29 maja. Wcześniej otwarcie sezonu turystycznego urządzano zwykle 1-3 maja.

Chętnych mimo to tradycyjnie nie brakowało, choć sprzedaż biletów odbywała się wyłącznie online, a miejsca w kolejce retro przydzielała obsługa. Nie było jak dotąd możliwości wybrania dowolnego miejsca w wagonie przy dokonywaniu zakupów. Nie odstraszyło to jednak amatorów wycieczki koleją retro. Ani fakt, że trzeba było w czasie jazdy mieć zakryte usta i nos, dezynfekować ręce przy wejściu do kolejki i stosować się do dodatkowych zaleceń obsługi, takich jak choćby zachowanie odległości pomiędzy pasażerami. W związku z reżimem sanitarnym zmieniony został jednak program wycieczek. Organizatorzy zrezygnowali z tradycyjnego pikniku z ogniskiem i kiełbaskami w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach. Za to na końcowym przystanku w Wilczu Tułowskim odbył się tradycyjny spacer z przewodnikiem po Puszczy Kampinoskiej.

Majowe przejazdy odbyły się w sobotę, 30 maja i niedzielę, 31 maja, a następne w kolejne weekendy czerwca. Najbliższe wycieczki koleją retro zaplanowano – 19 czerwca (piątek), 20 czerwca (sobota), 21 czerwca (niedziela), a także 26 czerwca (piątek), 27 czerwca (sobota) i 28 czerwca (niedziela). W tych terminach pociąg będzie prowadziła lokomotywa spalinowa. Bilety można nabywać tylko i wyłącznie online.

Ceny biletów za przejazd koleją retro:   normalny – 29 zł, ulgowy – 23 zł, bez miejscówki (dla dzieci do lat 4) – 9 zł, na przewóz roweru – 11 zł. Istnieje też nadal możliwość bezpłatnego przewiezienia psa. Jednak tu wymagana jest aktualna książeczka szczepień, a pies musi być w trakcie przejazdu w kagańcu i na smyczy. Wnętrze wagonów jest dezynfekowane przed, w trakcie oraz po odbytym kursie. Cały czas w pociągu jest dostępny płyn do dezynfekcji rąk. Trzeba też nadal w czasie podróży być zamaskowanym.

BN

Fot. MKW Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz