Most będzie jak nowy.

Reklamy

Prawdopodobnie na początku kwietnia powinien się rozpocząć remont mostu na Bzurze w ciągu ulicy Mostowej. Same prace potrwają do końca października. Na czas przebudowy mieszkańcy prawobrzeżnej części Chodakowa będą mogli przejść Bzurę specjalnie wybudowaną dla nich kładką.

O tym, że przeprawa mostowa przez Bzurę w ciągu ulicy Mostowej wymaga natychmiastowego remontu, pisaliśmy wielokrotnie. Mająca ponad kilkadziesiąt lat przeprawa przez Bzurę w ulicy Mostowej jest już w takim stanie, że dalsza jej eksploatacja może doprowadzić do katastrofy budowlanej. A to z kolei spowodowałoby nie tylko utrudnienia dla mieszkańców miasta oraz gminy Sochaczew, ale również dla ruchu kołowego w całej północno-wschodniej części powiatu sochaczewskiego.

Reanimacja staruszka

Jednak tak się nie stanie. Otóż Starostwo Powiatowe w Sochaczewie ogłosiło właśnie przetarg na wyłonienie wykonawcy remontu mostu przez Bzurę w ciągu ulicy Mostowej. Komu zostanie powierzone to zlecenie, dowiemy się 29 stycznia.

Sam remont będącej w fatalnym stanie technicznym przeprawy rozpocznie się prawdopodobnie na początku kwietnia i ma potrwać do końca października. Jak wynika ze specyfikacji warunków zamówienia, most przejdzie całkowitą metamorfozę. W celu zapobiegnięcia postępującej jego degradacji oraz zapewnienia odpowiedniej nośności, jak również dla zapewnienia bezpieczeństwa korzystającym z mostu, cała jego konstrukcja nośna zostanie przebudowana. Oznacza to, że przebudowane zostaną nie tylko przyczółki. Zmodernizowane zostaną również filary, na których zostanie położona nowa płyta nośna przyszłej jezdni, która po przebudowie będzie miała 7 metrów szerokości. Przebudowa konstrukcji pozwoli nie tylko na poszerzenie samej jezdni przeprawy, dzięki temu pojawi się na niej w końcu chodnik dla pieszych. Będzie on usytuowany po lewej stronie przeprawy, idąc od strony Chodakowa. Natomiast po prawej stronie znajdzie się tzw. chodnik techniczny.

Ale na tym prace przy moście się nie skończą. Wybudowany zostanie także brakujący fragment chodnika w ciągu ulicy Brukowej oraz przebudowane skrzyżowanie Mostowej z ulicą 18 Stycznia oraz drogi dojazdowe do samej przeprawy.

Dodajmy, że na czas remontu kierowcy będą zmuszeni do korzystania z mostu przez Bzurę na ulicy Płockiej. Natomiast dla pieszych zostanie wybudowana specjalna kładka przez rzekę.

Za trzecim podejściem

O remoncie przeprawy w ulicy Mostowej mówi się od kilkunastu lat. I nie chodzi tylko o wybudowanie bezpiecznego przejścia dla pieszych, o które bez skutku apelują mieszkańcy. A to zostało zlikwidowane, gdyż mostowi groziło zawalenie, ze względu na duży ruch samochodów ciężarowych. Most miał zbyt małą nośność, aby mogły przez niego przejeżdżać jednocześnie dwa tiry.

Aby nie dopuścić do uszkodzenia przeprawy, zdecydowano się na zwężenie jezdni, usuwając belki nośne, na których znajdował się chodnik. Stało się to w czasie, gdy most należał jeszcze do miejskiego samorządu, który planował wybudowanie obok mostu kładki dla pieszych. Skończyło się jednak na planach.

Otóż z chwilą utworzenia powiatów most oraz dochodzące do niego drogi przeszły na własność powiatu sochaczewskiego. Ale starostwo miało inne problemy komunikacyjne do rozwiązania, chociażby te z grożącymi katastrofą budowlaną mostami na Bzurze w Kozłowie Biskupim i Kozłowie Szlacheckim, czy rozpadającą się przeprawą na Utracie w ciągu ulicy Młynarskiej. To spowodowało, że przeprawa na Mostowej musiała czekać na lepsze czasy. Te miały nadejść już kilka lat temu, gdy poprzednie władze powiatu złożyły wniosek do Ministerstwa Infrastruktury o przyznanie środków na remont mostu. Wniosek nie znalazł jednak uznania w oczach ministerialnych urzędników rządu PO-PSL. I znów plany remontu mostu, który był w coraz bardziej tragicznym stanie, trafiły na półkę.

Kolejna szansa na ich realizację pojawiła się w 2018 roku. Wtedy to zawarto porozumienie pomiędzy Starostwem Powiatowym a samorządem Sochaczewa, o wspólnym opracowaniu dokumentacji technicznej modernizacji przeprawy. Miasto przeznaczyło na ten cel 64 575 zł.

Jerzy Szostak

.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz