Monitoring do przebudowy

fot. UM Sochaczew
Do końca maja radomska firma Sekret Serwis opracuje projekt rozbudowy systemu monitoringu wizyjnego miasta. Za dokumentację ratusz zapłaci 29,4 tys. zł, lecz to dopiero początek zmian w tym zakresie. W tegorocznym budżecie na pierwszy etap modernizacji systemu odłożono 300 tys. zł.

Miejski system monitoringu działa od niemal trzynastu lat i choć systematycznie był modyfikowany, nigdy nie przeszedł gruntownej przebudowy.
– Przy takim postępie technologicznym, pracy kamer przez 24 godziny na dobę w zmiennych warunkach pogodowych, trzynaście lat to epoka. By nadal poprawiał bezpieczeństwo, chronił majątek miasta, pomagał policji w ustalaniu sprawców kolizji, przestępstw i aktów wandalizmu, musimy go unowocześnić i rozbudować – informuje wiceburmistrz Dariusz Dobrowolski.

Teraz i w przyszłości
Na zlecenie ratusza radomska firma opracuje projekt budowlany i wykonawczy, specyfikację techniczną i kosztorysy. W dokumentach opisze, jak dziś i w przyszłości powinien wyglądać monitoring miasta. Sekret Serwis zaprojektuje stanowiska dla dwóch operatorów wyposażone w konsole sterowania kamerami i zaproponuje takie rozwiązania, by w każdej chwili do systemu można było włączyć kolejne kamery (stałe i mobilne), dokonać jego rozbudowy nawet do 96 urządzeń.
– Stawiamy przed sobą dwa cele. Pierwszym jest ochrona majątku miasta. Jeśli samorząd inwestuje miliony w renowację parków, ulic, budowę placów zabaw i miejsc do rekreacji, muszą się znaleźć pieniądze na skuteczne zabezpieczenie lamp, ławek, altan wypoczynkowych i kwietników przed wandalami – dodaje wiceburmistrz.

Sztuczna inteligencja
Drugi cel to poprawa bezpieczeństwa. Od początku sochaczewski system był budowy z założeniem ścisłej współpracy z policją i to się nie zmieni, dlatego firma Sekret Serwis ma zaproponować wykorzystanie narzędzi z zakresu sztucznej inteligencji. Dziś normą są aplikacje automatycznie rozpoznające, że ktoś np. zaparkował w miejscu niedozwolonym, zablokował wyjazd wozom straży pożarnej, jedzie pod prąd. Po modernizacji całego systemu centrum będzie mogło sięgnąć po inne narzędzia, takie jak aplikacja automatycznie rozpoznająca twarze czy identyfikująca numery tablic rejestracyjnych. Ratusz wybiega jeszcze dalej w przyszłość i chce, by system oparty na projektach radomskiej firmy był gotowy np. do sterowania szlabanami blokującymi wjazd na określone tereny, pozwolił też włączyć do niego obraz z kamer innych obiektów miejskich (np. MOSiR, gdy na jego terenie odbywają się duże imprezy).

Pierwszy krok – wymiana kamer
Monitoring zdecydowanie pomaga w uspokojeniu krewkiej młodzieży, ustaleniu sprawców bójek, kradzieży, osób niszczących znaki drogowe, malujących graffiti na elewacjach, wyrzucających nocą betonowe kosze na środek jezdni, zniechęca do podrzucania domowych śmieci do koszy ulicznych.
– W pierwszym etapie chcemy wymienić wszystkie kamery zlokalizowane na terenie miasta na nowe o minimalnej rozdzielczości czterech megapikseli oraz dołożyć jedną na skrzyżowaniu ulic Okrzei i 15 Sierpnia. Obraz z nich będzie wyraźny zarówno za dnia, jak i w nocy. Wszystkie wyposażymy w pełne klosze utrudniające postronnym osobom ustalenie kierunku w jakim „patrzy” kamera. Sygnał z nich dotrze do centrum monitoringu po łączach światłowodowych – wylicza wiceburmistrz Dobrowolski.

Czy warto inwestować w monitoring?
Dane z corocznych raportów podsumowujących działalność Centrum Monitoringu Wizyjnego mówią same za siebie, a w pełni skalę tego, co działo się w newralgicznych punktach miasta oddaje raport opisujący pierwszy pełny rok jego pracy. Czytamy w nim, że w 2009 roku zarejestrowano 1654 wykroczeń i przestępstw, policji przekazano niemal tysiąc zdjęć dokumentujących naruszanie prawa i dwieście godzin nagrań. W epicentrum uwagi była ulica Traugutta (319 zdarzeń w parku i na podzamczu) oraz rejon stacji PKP (342 zdarzenia). To w tych miejscach kwitło nocne życie, odbywały się popijawy pod chmurką, dochodziło do bójek.
Dla porównania w całym 2020 roku kamery wyśledziły 226 incydentów. Dokładnie tyle samo było w 2019, a w 2018 około 250. W minionym roku wandale najbardziej upodobali sobie znaki drogowe, zamontowane w chodnikach lampki służące do oświetlania elewacji kramnic oraz mury zamkowe.

Rodzaj zdarzenia 2009 2020 spadek
spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym 665 83 – 87%
wykroczenia w ruchu drogowym 582 24 – 96%
leżący nietrzeźwi 91 29 – 68%
bójki i pobicia 87 3 – 97%
załatwianie potrzeby fizjologicznej w miejscu publicznym 79 12 – 85%
niszczenie mienia 57 20 – 65%

Centrum interwencyjne
W czerwcu 2012 roku centrum monitoringu otrzymało jeszcze jedno zadanie. Uruchomiono w nim całodobowy numer interwencyjny 862-36-82, pod który można zgłaszać np. zapchane studzienki kanalizacji deszczowej, akty wandalizmu, awarie sieci cieplnej i sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach. Można tam przekazywać informacje o dziurach w jezdniach stanowiących zagrożenie dla samochodów, błąkających się bezpańskich zwierzętach itp. Telefon jest czynny 365 dni w roku, przez całą dobę. Co roku operatorzy kamer odbierają średnio sto zgłoszeń. I to się nie zmieni.

Amfiteatr i bulwary
Drugi system monitoringu powstaje w rejonie wzgórza zamkowego. Budowany jest wraz z kolejnymi etapami prac prowadzonych na podzamczu. Kamery zainstalowano na bulwarach, w rejonie przystani kajakowej i kawiarni, a wkrótce zaczną pracę kamery (stałe i ruchome) strzegące amfiteatru i widowni. Całodobowe centrum monitoringu zacznie działać w jednym z pomieszczeń nowego amfiteatru.

Piętnaście punktów
Obecnie bezpieczeństwa mieszkańców strzegą kamery zlokalizowane na peronie PKP, skrzyżowaniach ulic Księcia Janusza i Sienkiewicza, Traugutta i Reymonta, Warszawskiej i Żeromskiego, Żeromskiego i Pokoju, 600-lecia i Trojanowskiej, 15 Sierpnia i Inżynierskiej, Senatorskiej i 600-lecia. Kolejne kamery obserwują plac Kościuszki, ogródek jordanowski, rondo Jana Pawła II w Chodakowie, aleję 600-lecia (na wprost sklepu Kaufland), ulicę Chopina i pasaż Duplickiego, a dwie ostatnie wzgórze zamkowe tj. taras widokowy i ścieżki spacerowe.

źródło: UM

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz