Młodzi, szybcy, niebezpieczni.

Reklamy

Zdaniem policji sprawcami największej liczby wypadków na drogach powiatu sochaczewskiego i warszawskiego zachodniego są młodzi kierowcy. Zdecydowanie największa ilość tych zdarzeń drogowych jest udziałem niedoświadczonych osób, kierujących samochodami osobowymi. To blisko połowa wszystkich wypadków. Stąd apele policji do młodych kierowców o większą rozwagę.

Większość wypadków drogowych powstaje z winy kierujących pojazdami osobowymi i motocyklami. Jedną z głównych przyczyn tych tragicznych zdarzeń jest nadmierna prędkość, która ma decydujący wpływ na ich konsekwencje. Policjanci składają to na karb wieku i skłonności do szarżowania, a także braku odpowiedzialności. Młodzi kierowcy częściej niż starsi wiekiem siadają za kółkiem po alkoholu i środkach odurzających.

­

Szaleńcza jazda

– Mówiąc o zagrożeniach związanych z nadmierną prędkością, należy wspomnieć o młodych kierowcach, w wieku 18-24 lat. Wysoki odsetek wypadków z udziałem tych kierowców często ma związek z brakiem doświadczenia, stylem życia oraz skłonnością do podejmowania ryzykownych zachowań. Dotyczy to zwłaszcza młodych mężczyzn. Ich decyzje niejednokrotnie spowodowane są błędną oceną sytuacji oraz nieumiejętnością identyfikacji zagrożeń – mówi insp. Ewelina Gromek Oćwieja, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji dla powiatu warszawskiego zachodniego w Starych Babicach.

Jej zdaniem wielu groźnych zdarzeń na drogach można by uniknąć, gdyby kierujący częściej myśleli o potencjalnych skutkach ryzykownej jazdy.

­– Przede wszystkim powinni pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca czas niezbędny na odpowiednią reakcję w sytuacji zagrożenia. Policjanci apelują do kierujących, a szczególnie do młodych kierowców, o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, w tym stosowanie się do ograniczeń prędkości, korzystanie podczas jazdy z pasów bezpieczeństwa i zachowanie szczególnej ostrożności, zbliżając się do przejść dla pieszych, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszych. Ważne jest też dokładne obserwowanie drogi i jej otoczenia – dodaje rzeczniczka policji.

Jak zaznacza, jej uwagi odnośnie jazdy młodych kierowców dotyczą wszystkich pór roku, gdyż każda niesie z sobą inne zagrożenia drogowe. Lato tylko pozornie jest najbezpieczniejszym okresem. O tej porze roku zdaniem Eweliny Gromek-Oćwiei, kierowcy zwykle zbyt zawierzają swym umiejętnościom i mają skłonności do szarżowania. Zwłaszcza ci najmłodsi z prawem jazdy bardzo świeżej daty.

Młodzi są niebezpieczni

W tegorocznym sezonie letnim było już na terenie powiatów sochaczewskiego i warszawskiego zachodniego kilkanaście zdarzeń drogowych z udziałem młodych kierowców. Część z nich miała miejsce po alkoholu i środkach odurzających. Najtragiczniejsze w ostatnich tygodniach, czyli w sierpniu, zakończyły się w dwóch przypadkach śmiercią motocyklistów, a w Błoniu zmiażdżeniem samochodu osobowego przez ciężarówkę, w efekcie czego zginął kierowca samochodu osobowego.

Z kolei 15 sierpnia 29-letni mieszkaniec gminy Sochaczew pędził w terenie zabudowanym ponad 150 kilometrów na godzinę. Po zatrzymaniu ponownie szarżował cudzym samochodem osobowym.

Cud, że w obu przypadkach nie doszło do tragedii. Tacy lekkomyślni ludzie nie powinni siadać za kierownicą, bo są zagrożeniem dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Nie tylko zmotoryzowanych, ale również pieszych – stwierdza mł. asp. Agnieszka Dzik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Sochaczewie.

Policja apeluje również, aby młodzi kierowcy uważali na to, co dzieje się wokół nich. 21sierpnia na parkingu przy centrum handlowym 19-letnia mieszkanka Teresina, kierując audi, doprowadziła do kolizji z innym audi, kierowanym przez 57-letniego mieszkańca Sochaczewa. Sprawczyni została ukarana mandatem karnym w wysokości 100 złotych. Jak zaznacza Agnieszka Dzik, wystarczył moment roztargnienia i braku koncentracji.

– Młodość ma swoje prawa, ale też zobowiązuje kierowców do przestrzegania zasad ruchu drogowego – dodaje, zaznaczając, że z tym przy młodych kierowcach bywa różnie.

Bogumiła Nowak

Fot. KPP Sochaczew

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz